Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğe iyi gelen besinler, öksürük çözüm, öksürük tedavi
Paylaş
 

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bazı kişilerde kronik hale gelmiş kuru öksürük durumu yaşanmaktadır. Maalesef ki kuru öksürük rahatsızlığı kısa süreli ve geçici olmayabilmektedir. Bazı durumlarda ise kuru öksürüğün vücudun gösterdiği bir savunma mekanizması olduğu için sağlıklı olduğu söylenebilir ancak insanlar rahatsız oldukları için “Öksürüğe ne iyi gelir?” diye merak edebilirler. Çevresel koşullara bağlı olarak ortaya çıkabilen kuru öksürük, alerji veya grip gibi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Kış mevsiminde üşütme nedeniyle, yaz mevsiminde ise alerji ve tozlu ortamda bulunulmasından kaynaklanabilmektedir. Sigara dumanı, çevrede bulunan toz, kum gibi sebeplerin haricinde alerjik rinit, geniz akıntısı veya bronşit gibi durumlardan dolayı kuru öksürük meydana gelebilmektedir.

Kuru öksürük bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bu hastalıklar;

  • Grip,
  • Soğuk algınlığı
  • Zatürre
  • Astım
  • Bronşit
  • KOAH
  • Akciğer kanseri
  • Kronik sinüzit olarak belirtilmiştir.

Öksürük Tedavisinde Neler Kullanılabilir?

Kuru öksürük tedavisinde bal çok uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Öksürüğe ne iyi gelir, öksürüğe iyi gelen besinler, öksürük çözüm, öksürük tedaviAntibiyotik özelliği olması sebebiyle çoğu antibiyotiğe göre daha etkili olan bal, kuru öksürüğe karşı uygulanan tedavide kullanılan en önemli besin maddelerinden biridir. Özellikle vücuda yayılan enfeksiyon sebebiyle oluşan kuru öksürüğe karşı sabahları ve akşamları birer kaşık bal tüketmek oldukça faydalıdır. Süt ve yoğurdun içine karıştırılarak da bal tüketilebilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak öksürük için kullanılan önemli tedavi yöntemlerden biridir. Üst solunum yolunda görülen mukus salgısının dengelenmesi veya vücuttan atılması konusunda büyük yardımı olan tuzlu su, boğazdaki iltihabın önlenmesi için de kullanılabilmektedir.

Öksürük için çözüm önerileri

Bir bardak tuzlu suyun içine 2 çay kaşığı tuz karıştırılması ile elde edilen gargara karışımın gün içinde birkaç kez kullanılması öksürük tedavisine çözüm getirmektedir.

Öksürük tedavisinde oldukça büyük bir yere sahip kekik çok eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır. Mikroba bağlı olarak oluşan rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan kekik hastalık geçirici özelliklere sahiptir ve bu nedenle enfeksiyon ve mikropların neden olduğu öksürük durumunda kullanılması gerekmektedir.

Kekiğin dövülerek limon ile karıştırılması sonucu hazırlanan karışım günde iki kere alınabilir ya da yemeklerin içine karıştırılabilir. Kronik bir etkisi olmayan öksürüğe karşı kullanılacak olan kekik, boğazda rahatlama sağlayacaktır.

Gördüğünüz gibi “Öksürüğe ne iyi gelir?” sorusuna verilebilecek çok fazla cevap bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesini uygulayarak siz de öksürükten kısa bir süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 442 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com