Öksürük İçin Etkin Çözümler

kuru öksürüğe ne iyi gelir, Öksürüğe faydalı besinler, Öksürüğe ne iyi gelir, Öksürük nasıl geçer, Öksürük İçin Etkili Çözümler
Paylaş
 
loading...

Öksürük İçin Etkin Çözümler

Farklı nedenlerden ve sağlık sorunlarından dolayı hayatımız boyunca mutlaka öksürür ve bundan şikayetçi oluruz. Bu çok sık rastlanan sorun nedeni ile sizler de farklı çeşitlerde yüz yüze gelmişsiniz. Boğaza bir şey kaçması, bademcik iltihaplanması, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenler ile oluşan öksürük ciğerleri doğru şekilde nefes gidememesi ya da nefesin sağlıklı şekilde geri verilememesi nedeni oluşur.
Akciğerlerimizi hava sirkülasyonunun olduğu özel alanlardır. Tüm sonumun sistemimiz içinde nefes yollarının bir şekilde daralması, tıkanması ya da farklı sorunların çıkmasından dolayı oluşan zorlanma sonucunda öksürükoluşmaktadır. Kuru ya da balgamlı öksürük sorunun temelinin de belirleyicisidir. Bu neden ile doktora gittiğinizde genellikle sizlere öksürüğünüzün ne şekilde olduğu sorulur?
Balgamlı ve Kuru Öksürük bazen sıklıkla görüldüğünde çok can sıkıcı ve insanların yaşam kalitelerini düşürücü bir rahatsızlık verecektir. Grip, nezle, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklarda daha fazla ağrı ve acıya neden olan öksürük durumu ciddi sorunların yaşanmasına da neden olmaktadır. Bu neden ile öksürüğü olan kişiler ilaç tedavisinin yanında farklı yöntemler ile rahatlatılmalı, bitkisel ürünler ile tedavi süreci hızlandırılmalıdır.

Öksürük sorunları için evde alınacak önlemler nelerdir?

Öncelikle havanın temiz, bol oksijenli, nemli ve steril olmasına önem gösterilmelidir. Bu şekilde hastanın soluduğu havanın kalitesini yükseltmek için farklı buhar teknikleri kullanılabilir. İyi havalandırılmış olan bir oda, doru sıcaklık ayarı, buğu septil ve viks gibi ürünleri kaynak suda buharla birlikte havaya karıştırarak etkin temiz hava sağlamanız mümkün olacaktır.kuru öksürüğe ne iyi gelir, Öksürüğe faydalı besinler, Öksürüğe ne iyi gelir, Öksürük nasıl geçer, Öksürük İçin Etkili Çözümler
Bol C vitamini tüketilmeli. Öncelikle yapılacak olan diğer işlemler içeriden besinler alınarak bedenin daha güçlü ve iyileşme sürecini hızlandıracak şekilde yapılandırılmasıdır. Bunun için bol C vitamini içeren meyvelerden ve özellikle sularından faydalanılabilir. Portakal, limon, mandalina gibi C vitaminin yüksek olduğu besinlerin suları öksürük için oldukça iyi bir çözüm olacaktır.
Bunların yanı sıra sıcak içecekler, boğazı rahatlatacak ve öksürüğün seyrini yavaşlatacaktır. Bunun nedeni ise sıcak içeceklerin bedende oluşturduğu nemli ve uygun ortamdır. Özellikle adaçayı, kekik, nane, zencefil gibi bitkilerin sıcak çay olarak bolca tüketilmesi hem öksürüğü azaltacak, hem de tedavi sürecini hızlandıracaktır.
Yatmadan önce ılık duş almak, yatarken bedeni sıcak tutmak ve sıcak besin değeri yüksek olan çorbalar tüketmek kesinlikle rahatsızlığınızı en iyi şekilde atlatmanıza yardımcı olacak hareketlerdir. Bunların yanı sıra soğuk içeceklerden, soğuk ve kirli havadan mümkün oldukça kendinizi korumalarınız. Ayrıca sigara tüketilmemeli ve sigara içilen ortamlarda da kesinlikle bulunulmamalıdır.

Öksürük Nasıl Geçer?

Tuz gargarası boğaz tahrişlerinde ve enfeksiyonlarında oldukça başarılı bir uygulama olacaktır. Yarım su bardağı ılık suyun içine bir çorba kaşığı az işlem görmüş ya da normal yemeklik tuz ekleyin. Günde birkaç kez bu su ile gargara yaparsanız öksürüğünüzde ciddi rahatlama göreceksiniz.
Kıyılmış bir baş soğan, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak bekletilir. Bu karışımı şurup şeklinde günlük olarak tüketmeniz en uygunu olacaktır. Rahatsız olduğunuz süreçte tüketeceğiniz kuru ya da taze üzüm ciğerlerinizin kuvvetlenmesine ve hastalığın hızlı şekilde bedenden atılmasına yardımcı olacaktır.
Kötü ve kuru öksürükten kurtulmanın bir diğer yolu ise bademdir. Bu mucizevi meyve için uygun olan kür ise şu şekildedir; 6 adet badem bir gece boyunca suda bekletiliri. Sabah kabuklarını soyun eve iyice ezerek macun kıvamına gelmesini sağlayın. 20 gram tereyağı ve 20 gram şeker ilavesi ile özel bir doğal kür elde edeceksiniz. Her gün 2 çay kaşığı netice alana kadar bu özel doğal kürü kullanın. Çok iyi geldiğini göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 295 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com