Patatesin Faydaları

patatesin faydaları
Paylaş
 

Patatesin Faydaları

Ülkemizin her yöresinde bol yetiştirilen patates, oldukça faydalı bir sebzedir. Özellikle Nevşehir patatesi lezzet olarak diğer patateslerden farklıdır. İçeriğinde bol miktarda; A, C, K, B6 ve E vitamini, ayrıca Folat, Potasyum, Magnezyum, Demir ve Kalsiyum bulunur. Patates kullanarak yemek, çorba, kızartma hatta salata yapmak mümkündür. Çocuklar en çok kızarmış patates sever. Fakat kızarmış olarak patates mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir. Kızartma yağlarındaki kanserojen içerik sebebi ile piyasada satılan kızartma yağları birçok hastalığı beraberinde getirecektir. Patates; kabukları mümkün olduğu kadar ince soyularak ve haşlama şekilde tüketilmelidir. İnsan sağlığına birçok faydası bulunan bu besini kullanarak, çok fazla çeşit yemek yapmak mümkündür.

Patatesin Sindirim Sistemine Faydaları

Patates bol lif içeren bir sebzedir. Bu sebeple bağırsakların çalışması için oldukça önemlidir. Bir orta bol haşlanmış patates tüketerek gün içinde bağırsakların düzenli çalışması mümkündür. Bu özelliği sayesinde özellikle kolon kanserinin önlenmesinde önemlidir. Ayrıca ishal hastalığında birkaç gün haşlanmış patates tüketilmesi önerilir.

Patatesin Zayıflamaya Faydaları

Toplumda patatesin kilo yapan bir sebze olduğu düşünülür. Oysa patatesi haşlama olarak tüketenlerin, kısa süre içinde kilo vermesi mümkündür. Midede tokluk hissi yaratan patates sık yemek yemenin önüne geçerek, kilo verilmesini sağlar. Fakat kilo vermek için patatesin kesinlikle kızarma olarak tüketilmemesi önerilir. Kızartma yapılan patatesin kalorisi, oldukça artacaktır. Yine salatalarda çok az zeytinyağı dökülerek kullanılması kilo yapmasını engeller.

Patatesin Cilde Faydaları

Patatesin içeriğinde bol bulunan magnezyum sayesinde; cilt problemleri için oldukça faydası vardır. patatesin faydalarıAyrıca vücutta bulunan toksinlerin kısa süre içinde idrar ile atılmasını sağlar.  Cilt kırışıklıklarının önüne geçer ve cildin genç görünmesini sağlar. Göz çevresinde oluşan siyah halkaların giderilmesi için de patates kullanılabilir. Rendelenen patates, kapatılan gözlerin üzerine yerleştirilmeli ve yaklaşık 10-15 dakika bekletilmelidir. Bu sürenin sonunda gözlerde oluşan siyah halkaların yok olduğu görülür. Patatesin güneş yanıklarını gidermede de oldukça etkisi vardır. Yanık lekesi olan bölgeye patates yerleştirilmeli ve bir müddet beklenmelidir.

Patatesin Cinsel Hayat Üzerindeki Etkileri

Patatesin içinde bulunan fosfor ve diğer vitaminler, cinsel hayatın daha aktif geçmesinde oldukça etkili bir maddedir. Bol miktarda patates tüketen insanların daha enerjik olduğu gözlemlenebilir. Cinsel isteksizliği bulunan kişilere patates tüketmesi önerilir.

Patatesin Mide Hastalıkları Üzerindeki Etkileri

Hazımsızlık, ülser veya kolit hastalarının haşlanmış patates tüketmesi önerilir. Gaz yapan diğer sebzeler yerine ilaçla birlikte önerilen haşlanmış patates, midedeki asit miktarını dengeleyerek, mide problemlerini kısa süre içinde tedavi edecektir. Bu süre içinde kişinin tok kalmasını da sağlar.

Patatesin Strese Etkileri

Patatesin içinde bol miktarda B6 vitamini bulunur. Bu vitamin sinir sisteminin rahatlamasını sağlayarak stresi ortadan kaldırmaktadır. Bu sebeple her gün bir adet haşlanmış orta boy patates tüketilmelidir.

Patatesin Baş Ağrısında Etkisi

Aile büyüklerinden kalma bir yöntem olmasına rağmen, patates ile baş ağrısı tedavisi halen kullanılmaktadır. Ani gelişen ve çok şiddetli baş ağrılarında bir adet çiğ patates dilimlenerek ağrı olan bölgelere tülbent ile sarılır. Yaklaşık yarım saat başta bekletilen patates ağrı kesicilerin dahi kesmediği baş ağrılarını yok edecektir.

Patatesin Kullanımı

Her sebze gibi patateste de fayda görmek için doğru tüketmek oldukça önemlidir. İçerisinde bol miktarda nişasta bulunan patates kesinlikle çiğ olarak tüketilmez. Kızartması ise kilo almaya sebep olur. Bu sebeple haşlama yapılarak tüketmek gerekir. Ayrıca çillenmiş patatesleri tüketmek, bazı insanlarda zehirlenmelere neden olabilmektedir. Patates alırken sert ve çillenmemiş olanlar tercih edilmeli ve fazla bekletilmeden hemen tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kekik Suyu Yararları başlıklı makalemizde Kekik Suyu Faydaları, Kekik Suyu Hangi Durumlarda Kullanılır ve Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 572 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com