Pul Biberin Faydaları ve Zararları

Paylaş
 

Pul biber, kırmızı biberin sıcakta kurutulmasıyla elde edilen bir baharat çeşididir. Genellikle yemeklere tat katmak ve lezzet vermek için kullanılır. Bununla beraber pul biber sağlığımız için oldukça yararlıdır.

 

Bu yararlardan bazıları şunlardır:

 

  • Pul biber metabolizmayı hızlandırır ve kalori yakmayı sağlar. Bu yüzden kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kansere, kalp hastalıklarına ve zehirli kimyasallara karşı vücuda koruma sağlar.
  • Düzenli tüketildiğinde kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi görülür.
  • Sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarına iyi gelir.
  • Sinir sistemini ve kalbi güçlendirir.
  • Özellikle kış aylarında görülen grip ve soğuk algınlığı tedavilerine yardımcıdır.

Pul Biber

Ancak bu kadar önemli yararlarına karşılık pul biberin zararları da yok değildir. Uzmanlar günde 15 gramdan fazla pul biber tüketmenin yanlış ve sağlıksız olduğunu söylerler. Çünkü günde 15 gramdan fazla tüketilen pul biber karaciğere, beyine, sinir sistemine, böbreklere, akciğere, kan dolaşımına ve sindirim sistemine zarar veren aflatoksin oluşumuna sebep olabilir. Pul biberin içinde barındırdığı capsaisin adlı madde kan pıhtılaşmasını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kalp-damar ve beyin-damar rahatsızlığı olup ilaç kullanan insanların çok fazla pul biber tüketmesi birtakım sorunlara sebep olabilir.

Ayrıca sistik, varis, basur, ülser, karaciğer rahatsızlıklarına sahip bireyler kesinlikle pul biber tüketmemelidirler. Bununla beraber egzama, damar sertliği ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları olanların da pul biber tüketmemeleri tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Goji Berry Nedir? Goji Berry Zayıflatır mı? başlıklı makalemizde goji berry, goji berry al ve goji berry çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 2731 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com