Rahim Kanseri Nedir, Rahim Kanseri Belirtileri, Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim Kanseri Nedir, Rahim Kanseri Belirtileri, Rahim Kanseri Tedavisi
Paylaş
 
loading...

Rahim Kanseri Nedir, Rahim Kanseri Belirtileri, Rahim Kanseri Tedavisi 

Rahim kanseri; rahim iç zarından kaynaklanan bir kanserdir. Bu kansere endometrium kanseride denir. Kadınlarda meydana gelen kanserler içinde 4. sırada bulunur. Ayrıca en sık rastlanan üreme sistemi kanseri olarak bilinir. Bu kanser genel olarak 50 ve 70 yaş aralığında oluşur. Yani menopoz dönemlerinde görülür. Rahim kanseri endometrium dokusunda gelişerek yayılır. Gelişme sürecinden sonra ise diğer üreme sistemi organlarında yayılma gösterir.

Rahim Kanseri Risk Faktörleri

Menopoza geç girmek, hiç doğum yapmamış olmak, genç iken adet düzensizliği bulunması ve adet gecikmesi, obezite ve şeker hastalığıdır.
Ayrıca önceden doğum kontrol hapı kullanan veya kullanmakta olan kişilerde risk oranı azalır. Fakat bu doğum kontrol hapı rahim kanseri azaltırken, rahim ağzı kanseri riskini artırır.

Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanserinin belirtileri; menopoz sonrası vajinal kanama, vajinada pembe ve sulu bir akıntı, menopoz döneminden önce iki adet arası kanama, ağır kanamalı adetler olarak kendini gösterir.

Rahim Kanseri Teşhisi

Rahim kanseri henüz başlarda iken kendini fazla göstermez. Bu kanserin ilk belirtisi vajinal kanamadır. Bu belirtiden hemen sonra bir doktpra başvurulmalıdır. Doktor da endometriyal biyopsi yapar. Yani rahim iç yüzeyinden küçük bir parça alır. Fakat daha kesin bir yöntem olarak kürtaj yapılır. Bu uygulamada rahmin iç yüzeyi kazınarak doku örnekleri incelemeye alınır.

Rahim Kanseri Tedavisi

Ameliyat

Çoğunlukla rahim kanserinde doktorlar rahmin alınmasını daha çok uygun görür. Bunun yanı sıra diğer yerlere yayılım gösterebileceği için fallop tüpleri ve yumurtalıklar da alınmalıdır.

İlaç

Eğer kanser başka yerlere yayılım göstermişse projesteron büyümesini 2-3 yıl hatta daha fazla süre ile engeller.

Radyasyon

Eğer kanser rahim ötesine de yayılım göstermiş ise radyasyon tedavisi ameliyattan sonra yapılmalıdır. Bazı durumlarda ameliyat yerine radyasyon tedavisi de uygulanabilir. Bunun için genel anestezi ile vajinaya ya da rahime bir alet – radyum yerleştirilir. Yerleştiren radyum bir kaç gün vücutta kalır. Bu süre içinde hastanede yatılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Erken Boşalma Hastalığı başlıklı makalemizde erkek erken boşalırsa kadın ne yapmalı, erken boşalan erkekler bitkisel tedavi ve erken boşalan erkekler çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 378 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com