Rahim Kanseri Nedir?

Rahim Kanseri Nedir
Paylaş
 
loading...

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim kanseri nedir? Sorusunda söylenecek olan ilk bilgi bu olması gerekirken aynı zamanda ortalama olarak 50’li yaşlarda ortaya çıkan bir kanser türü olduğunu da unutmamak gerekir. Kanser türleri arasında en sık görülen kanser hastalıkları içerisinde dördüncü sırada bulunan rahim kanseri sadece kadınlarda görülen bir hastalık türüdür.

Öncelikle rahim ağzı bölümünde başlayan ve zamanla rahim içerisine ve yumurtalıklara kadar uzanan bu zararlı hücreler en sonunda doğurganlığı tamamen bitirmektedir. İleri yaşlarda görülmesi sık rastlansa da rahim kanseri her yaştan kadında görülebilecek bir hastalık olmaktadır. Rahim kanseri sadece rahim bölümünde değil ilerleyen aşamalarda başka organlara da sıçrayan bir yapı oluşturmaktadır.

Rahim Kanserinde Erken Tanı

Her kanser türünde olduğu gibi rahim kanserinde de erken tanı be teşhis son derece önemli olmaktadır. Ölümcül bir hastalık olması ile bilinen rahim kanseri aslında doğru tedavi ve iyi bir bakımla atlatılabilecek bir hastalık türü olmaktadır.

Rahim Kanserinin Nedenleri

Rahim kanserinin birçok nedeni bulunmaktadır. Rahim kanserini tetikleyen nedenler arasında ise öncelikle hastalıklar gelmektedir. Diyabet, tansiyon, şişmanlık ve hiç doğum yapmama gibi durumlar rahim kanserini tetikleyen noktalar olmaktadır. Tabi bunların dışında alkol sigara, C vitamini eksikliği, 20 yaştan önce cinsel ilişki yaşanması ve bunun sıklıkla tekrarlanması gibi durumlar rahim kanseri oluşturmaktadır.

Rahim Kanserinden Korunma Yolları

Doğru beslenme, hastalıklardan korunma, sağlıklı bir yaşam ve düzenli zamanında yaşanan cinsel ilişki rahim kanserinin önlenmesinde etkili olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 359 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com