Rahim Sarkması

Rahim Sarkması
Paylaş
 

Rahim Sarkması

Cinsel  organların, bu organları karın içindeki yerlerine sabitleyen  bağların bozulmasıyla aşağı doğru yer değiştirmesine genital organlarda sarkma (rahim sarkması) denilmektedir. Genel olarak rahimle birlikte idrar torbası ve kalın bağırsağın sonu da sarkma gösterir. İdrar torbasının sarkmasına ”sistosel” ,Bağırsak sarkmasına ise ”rektosel” denilir.

Rahim Sarkması Nasıl Oluşur?

Bu organlar genellikle kemik yapının içinde olduklarından, kendilerini tutan bağlar sayesinde sınırlı hareket ölçüsüne sahiptirler. Yaşın ilerlemesi ve doğum gibi sebeplerle bağlar esnekliğini yitirerek, sarkmaya sebep olabilirler. Halk arasında buna sadece rahim sarkması dense bile, genel olarak bütün genital organlar beraber sarkmaktadırlar. Bu durumlar bazen o kadar ileri boyutlara erişir ki, kadın vajinasının girişinde rahim ağzını hisseder, hatta bazen rahim ağzı vajina dışına çıkar.

Rahim Sarkmasıyla Ortaya Çıkan Sağlık Sorunları

İdrar torbası sarkması ise, torbanın vajinanın ön duvarından vajina içerisine doğru bombeleşmesi şeklinde tanımlanır. Bu durumda öksürme, hapşırma, ağır kaldırma gibi durumlarda idrar kaçırma meydana gelebilir. Sarkmanın oranı artarsa, gülme ve cinsel münasebet sırasında bile idrar kaçırma durumu gerçekleşebilecektir. En ileri durumlarda, idrar torbasına gelen her idrar hiç tutulamadan direk kaçırılır.

Rahim sarkmasının tek başına gerçekleştiği durumlarda ise, kişinin ayakta durması, öksürmesi, hapşırması  ve ıkınması durumlarında dolgunluk hissi ve ağrı oluşmaktadır. Çok ileri durumlarda rahim tamimiyle vajinadan dışarı çıkmaktadır. Kadın eliyle içeri doğru rahmi ittirse de tekrar çıkacaktır ve bir süre sonra üzerinde ülserler meydana gelecektir.

Genital organ sarkmaları yaşayan kadınların bir diğer sıkıntısı ise, kolay olmayan doğumlar gerçekleştiğinde yırtıklar oluşması ve vajinanın genişleme göstermesidir. Bu oluştuğu taktirde kadın cinsel açıdan sorunlar yaşayacak demektir.

Bu durumlar genel olarak doğumu zor gerçekleşen bayanlarda görülmektedir. Doğumların süresi uzadıkça riskler çoğalır. Bunlar, sezaryenle doğum yapan veya çocuk doğurmayan kadınlarda daha seyrek görülen rahatsızlıklardır. Genel olarak bu üç rahatlık bir arada görülmektedir.

Rahim sarkmasını önlemek için neler yapmak gerekir

  1. Kişinin fazla kilolarından kurtulması gerekir.
  1. Düzenli bağırsak hareketlerini sağlamak için lifli gıdalar tüketmesi gerekir.
  1. Kegel isimli, pelvik kaslarını güçlendirmeye yarayan egzersiz programlarını yapmak gerekir
  2. Karınlarının içindeki basıncın artmasına sebep olacak, dar korseler giyinmemeleri gerekir.
  3. Ağır kaldırmamaları gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 63 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
2017-10-26 10:37:45
yorum ikonu
2017-09-18 11:28:10
yorum ikonu
Tatlı Krizlerinden Korunmanın Yolları | Kiloverdirirmi.Com: […] ihtiyacı, stres, yaşam şekli, beslenme şekli gibi birçok faktöre
2017-09-18 11:12:22
yorum ikonu
Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Kural | Kiloverdirirmi.Com: […] uzak durulmalıdır. Vücut suya çok fazla ihtiyaç duymaktadır, özellikle
2017-09-16 18:32:00
yorum ikonu
Verdiğiniz Kiloların Kalıcı Olması İçin Ne Yapmalı | Kiloverdirirmi.Com: […] onca uğraş sonucu verilen kilolar ne yazık ki bir süre sonra
2017-09-14 11:49:32
Kiloverdirirmi.Com