Reflü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çağımızın Hastalığı Reflü Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Paylaş
 
loading...

Reflü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yemeklerden sonra bir yanma hissi, eğildiğinizde daha da artan bir rahatsızlık, aşırı şekilde geğirme isteği duyma, uzun süren öksürükler ve geceleri kusma isteği duyuyorsanız reflü olma olasılığınız çok yüksektir. Normal şartlarda midemizde bulunan bir kapak yemek asitlerini mide içinde tutmak üzere programlanmıştır. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu kapakçık işlem yapamaz duruma gelir. Bu asit yemek borusuna kadar ulaşıyor ise gastroösefagial reflü yani GÖR olarak adlandırılır. Bu asit eğer boğaza kadar geliyor ise laringofaringeal reflü (LRF) olarak adlandırılmaktadır.
Son dönemde reflü teşhisi konan hastaların sayısı hızlı şekilde artmaktadır. Farklı nedenler reflüyü tetiklemektedir.

Reflüye Neden Olan Etmenler nelerdir?

Mide ve yemek borusu arasında bulunan kasların gevşemesi ve görev yapamaz duruma gelmesi en büyük etmendir.
Mide fıtığı ve şişmanlık ise reflüye neden olan bir diğer unsuru oluşturmaktadır.
Eğer mideniz fazla asit salgılıyorsa yine reflü olma riskiniz yükseliyor.
Midede hazım olan yiyeceklerin bağırsakların tarafına yavaş geçmesi de reflüyü etkileyen unsurların başında geliyor.
Aşırı yağlı ve hazır yemeklerin tüketilmesi de bir başka reflü nedenidir.
Sürekli sırt üstü yatmakta reflüye neden olan bir etki oluşturmaktadır.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Bazı hastalarda şikayet olmamak ile birlikte bazılarında ciddi şikayetler baş gösterebilir. Özellikle yemek borusuna kaçış varsa, bunun yanı sıra göğüs bölgesinde yanma, hıçkırık, sindirim bozuklukları ve kalp ağrısına benzer bir ağrı oluşuyorsa ileri derecede reflüden söz edilebilir.
Bunun yanı sıra asit aynı zamanda boğaza kadar yükselerek, gıcıklanma, boğazda sanki yabancı cisim varmış gibi bir his oluşur. Sürekli bir öksürük ve aynı zamanda seste kısılma söz konusudur.

Reflü Teşhisi Nasıl Yapılır?

Çağımızın Hastalığı Reflü Hakkında Bilmeniz GerekenlerÖncelikle kendinizi çok iyi analiz etmelisiniz. Doktora gittiğinizde en ufak ayrıntıyı bile atlamadan anlatmak kısa sürede netice sağlayacaktır. Ses tellerinin kontrolü sırasında, kızarıklık ve tahriş olması reflü olasılığını kuvvetlendirir. Yapılacak testler sonucunda kesin teşhis çok daha çabuk olarak konulabilir.
Öncelikle yemek borusu 24 saat boyunca asit tayinine tabi tutulacaktır. Burundan sokulan bir tüp ile yemek borusundan numune alınır.
Endoskopi ise bir diğer alternatiftir. Bu şekilde asidin verdiği tahribat kontrol edilmiş olacaktır.
İlaçlı şekilde çekilecek olan mide filmleri anormalliklerin en hızlı şekilde tespit edilmesini sağlar.

Reflü Tedavisi Nasıl Olur?

İlaç tedavisi, ameliyat ve hastanın yapması gereken uygulamalar ile üçlü bir yöntem sunulur.
Sırt üstü yatılmaması ve başın yüksek tutulması öncelikle hastanın rahat uyuması için önemlidir. Mideye çok fazla tıka basa yemek ile doldurmamalıdır. Yarmadan yenilecek besinlere dikkat edilmelidir. Özellikle yatmadan 3 saat öncesinde kahve, çay, alkol ve asitli içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Sigara kesinlikle bırakılmalı, yemek yedikten hemen sonra yatılmamalı, mide asidini arttırıcı ilaçların alınmaması, dar kıyafetlerden uzak durmak kesinlikle reflü hastalarının uygulaması gereken konulardır.

Doğal Besinler ile Reflü Kontrolü Nasıl olur?

Öncelikle bol lifli gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Elma, şeftali, muz, armut, çilek ve kavun gibi besinler bu neden ile rahatlıkla tüketilmelidir. Buna keza lifli ancak asitli olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle tahıl gurubuna ağırlık verilmeli ve kepekli tahıl tüketimi konusunda hassasiyet gösterilmelidir.
Sebze gurubunda ise oldukça fazla alternatif bulunan reflü hasları domates haricinde tüm sebzeleri rahatlıkla tüketebilirler.

Hangi Gıdalar Reflüyü Tetikler?

Özellikle yağlı gıdalar, sindirimi zor olanlar mide asidini yükselteceğinden reflülü kişilerin sorunlarının artmasına neden olacaktır.
Domates, soğan ve sarımsak uzak durulması gereken besinlerin başında gelmektedir. Bunların yanı sıra nane ve baharatları mümkün oldukça az veya hiç kullanmamalıdır. Cipsler, ekşi kremalar, alkol, çiğ soğan, bira, şarap, gazlı içecekler, çay, limon, portakal, greyfurt, likör ve kızartmalar kesinlikle uzak durulması gereken besinlerden bazılarıdır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 584 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com