Regl Öncesi Baş Ağrısı

Regl Öncesi Baş Ağrısı
Paylaş
 
loading...

Regl Öncesi Baş Ağrısı

PMS veya Regl Öncesi Sendromu adını büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Bazı genç adaylarının regl olmadan önce yaşamış oldukları belirtilerin genel toplamına bu isim verilmektedir. Oluşan belirti durumları, regl olayı başlamadan önce sürecin içine girmekte ve regliniz sürerken tamamen kaybolmaktadır. Kimi genç kızlarda ise PMS süreci daha ağır geçerken, kimi adaylarda neredeyse hiç olumsuz durum görülmemektedir.

Regl Adet Belirtileri

Dikkate almanız gereken belirtiler nelerdir? Regl döneminde görülen belirtilerden bazılarını veya tamamını birden görebilirsiniz.

  • Vücutta oluşan kramplar
  • Göğüslerde ciddi derecede hassasiyet
  • Adet öncesi baş ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Şişkinlik durumu
  • Ani duygusal öfkelenme
  • Hafif derecede depresyon
  • Çeşitli cilt sorunları

 PMS Oluşum Nedenleri

Doktorlar ve bilim adamları PMS sürecinin nedenlerini tam anlamı ile bulmak için hala çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Bildikleri, tek gerçek PMS sürecinin adet döneminizde vücudunuzun geçirmiş olduğu hormonal değişimle bağlantılı olarak yer aldığıdır. Regl Öncesi Baş AğrısıPMS sürecini tam olarak yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın en uygun yolu, en az iki ya da üç ay, adet dönemleriniz boyunca PMS belirtilerinin görülmesine neden olmaktadır. Yaşadığınız PMS belirtilerini not etmeniz gerekmektedir. Süreç boyunca ne düzeyde olduklarını ve ne kadar sürece etkilediğini yazın. Birçok PMS belirti durumları, başka sorunların altında yatmış olan nedenlerin belirtileriyle benzerlik gösterdiği için, PMS sürecini yaşadığınıza tam olarak karar vermeden önce doktorunuz her zaman diğer olasılıkları elemek istemektedir. Herhangi bir jinekolojik probleminizin bulunmadığını emin olmak için fiziksel muayene ya da pelvik muayeneden eksiksiz olarak geçmenizi isteyebilir. PMS sürecini yaşayıp yaşamadığınızı en iyi şekilde anlamak için, siz de bu konuda doktorunuz da vücudunuzdan her anlamda yararlı bilgi alabilirsiniz.

Regl Adet Döneminde Görülen Rahatsızlıklar

Adet Öncesi Disforik Bozukluk (AÖDB )PMS sürecinden daha şiddetli olarak görülmektedir. Regl döneminden önceki yaklaşık bir hafta içerisinde sıklıkla bunalım hissettiğinizi, gergin ve kaygılı göründüğünüzü ya da kolayca sinirlendiğinizi, gözyaşlarınızın kısa sürede boşaldığını veya sürekli diken üzerinde ve etrafınızda çatışacak kadar öfkeli olabileceğinizi hissediyorsanız, AÖDB sürecini yaşıyor olabilirsiniz.

AÖDB sürecinin belirtileri, PMS belirtilerine benzer durumda yer almaktadır. Fakat daha abartılı belirtiler gösterebilmektedir. Olası görülen belirtiler:

— Gerginlik ve kaygı durumu

— Üzüntü ve sürekli olarak umutsuzluk

— Çevredekileri etkileyecek düzeyde öfke ya da tedirginlik durumu

— Normal hayatınızda yer alan faaliyetlere ilginizin azalması

— Her zamankinden çok daha fazla ya da daha az uyku süresi geçirme

— Uyku problemleri

— Kontrolden her an çıkabileceğiniz hissi

Kadınların yaklaşık olarak %3 ile %8 arasındaki bir kısmın AÖDB yaşadığı düşünülmektedir. Doktorlar tarafından tedavi edilmesi son derece önemlidir. Uygulanabilecek tedavi süreçleri arasında çok daha sağlıklı bir yaşam tarzına yönelik olarak yapılan değişiklikler, antidepresan ilaçlar, veya terapi önerilmesi olabilmektedir. AÖDB dönemini yaşadığınızı düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 393 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com