Romantik Filmlerin Çiftler Üzerinde Olumlu Etkisi

Romantik Film izleyen çiftler
Paylaş
 
loading...

Romantik Filmlerin Çiftler Üzerinde Olumlu Etkisi

Romantik filmlerin çiftler üzerinde olumlu etkisi var mı yok mu onu inceleyeceğiz bu yazımızda. Kadınlar salya sümük romantik filmler izlerken çoğu zaman erkekler de onlarla beraber izlemek zorunda kalırlar. Her ne kadar beyler bu durumdan çok hoşnut gözükmeseler de, sorunlarını aşmak isteyen kişiler terapiden daha olumlu etkileri fark edilen Love Story  tarzı yapımların meydana getirdiği etkiden faydalanmışa benziyorlar. Rochester üniversitesinin araştırması, çiftlerin terapilerden aldıkları sonuçlarla, Love Story filmini izleyerek, filmin üzerine konuşan çiftler arasında yaptığı istatistiksel araştırma sonucunda, filmin terapiye oranla nerdeyse aynı sonuçları gösterdiğini keşfettiler. Kişiler filmde yaşanan olaylar ve sorunlar hakkında konuşurken, enteresan bir şekilde kendi sorunlarından uzaklaştılar ve bir çoğu boşanma kararlarından vazgeçtiler. Bu yöntem terapist programında yapılan iki yoğun terapi yöntemiyle aşağı yukarı aynı etkilere sahip sonuçlar verdi.  Bunlar; çiftlerin sorun çözmekte kullandıkları spesifik iletişim biçimli ”prep” ve  çiftler arasında empatiye dayanan ”care” metodu. Araştırmayı yapanlar, bu yöntemlerden bağımsız bir yöntemle kişilerin etkileşime girmelerini istediler ve bunun sonucunda kişilere beş tane film seyrettirdiler. Çiftlerle görüşen rehberler, filmin ilişkiye olumlu katkısı olduğu fikrine ulaştılar.

Romantik Filmlerin Çiftler Üzerinde Olumlu Etkisi Kanıtlandı

Çiftlere kendi ilişkileriyle bağdaşan filmler seçildi. Film ve üzerine konuşan gruplar yapılan çalışma sonucunda, iki terapi sonucu kadar boşanma ve ayrılık düşüncelerinden uzaklaşma adına yol kat ettiler. Boşanma kontrol edilen grupta %24 iken, müdahale yapılan grupta %11’di. Bunun üzerine araştırmadan sorumlu baş yazar Ronald D. Rogge filmler ve çiftlerle olan ilişki bağdaşması çalışmalarına devam etti.

Çiftler ilişkileriyle bağdaşarak seçilen romantik yada romantik komedi filmleri izlerken, birbirlerini de seyretme imkanı yakalamayı başarabilmişler. Kimi zaman eğlenerek, kimi zamanda duygulanarak film üzerine konuşan çiftler birbirleriyle tekrar köprü kurabilme imkanı sağlamışlar.

Araştırmadan bir örnek, 27 yaşında  öğrenci olan bir bayan erkek arkadaşıyla film izlerken, koca rolündeki kişinin dolap kapaklarını kapatamadıkları sahneye beraberce güldüler. Sonrasında bayan erkek arkadaşına ”işte tam olarak bu sensin” şeklinde verdiği tepkisi üzerine sorunlarına espriyle ve hoşgörüyle yaklaşabilme imkanı yaratabildikleri için çok mutlu olduklarını belirtti. Buda çiftler arasında çaba ve hoşça vakit geçirmekle; sorunları aşmada onlar için basamaklar oluşturulabileceğini göstermiş oldu.

Bir önceki yazımız olan Mutlu Bir İlişkinin Altın Kuralları başlıklı makalemizde mutlu bir ilişki için öneriler, Mutlu Bir İlişkinin Altın Kuralları Nelerdir ve mutluluk için tavsiyeler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 259 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com