Sağlıklı Olmak İçin Uyulması Gereken 25 Öneri

Sağlıklı Olmak İçin Uyulması Gereken 25 Öneri
Paylaş
 

Sağlıklı Olmak İçin Uyulması Gereken 25 Öneri

Hayat boyu hastalıklardan olabildiğince korunmak ve savunma mekanizmanızı maksimuma çıkarmak için yaşamınızın bir parçası haline getirmeniz gereken 25 tavsiye.

 1. Her gün bir diş sarımsak yiyin:  Vücutta bulunan ve hastalıklara neden olan kimyasalların oranını yaklaşık olarak %48 azaltır, beyinin yaşlanmasını geciktirir ve kolesterol seviyesini düşürür.
 2. Egzersiz yapın: Günde bir saat yürüyüş yapın, haftada üç defa hafif egzersizler yapmak kalp hastalıkları riskini azaltır.
 3. Kepekli ürünler tüketerek kanserden korunun: Haftada dört defa kepek içeren ürünler tüketin. Kepekli ekmek, kabuklu pirinç yada makarna gibi yiyecekler kanser riskini %40 oranında azaltır.
 4. Günlük sebze ve meyve tüketimine özen gösterin: Meyve-sebze, özellikle domates, brokoli, kırmızı üzüm yiyen kişilerde kalp krizi, şeker hastalığı ve kanser hastalıklarının riski azalıyor.
 5. Hazır yiyeceklerden sakının: Hamburger, patetes kızartması gibi yiyeceklerin başına oturmadan önce kalp hastalıklarının üçte birinin bu tür beslenmelerden kaynaklandığını göz önünde bulundurun.
 6. Bel ağrısı için normal tempoda çalışın: Araştırmalar ortaya koymuştur ki bel ağrısı çektiği için çalışmak yerine istirahat için işlerine ara veren kişilerin aksine normal iş hayatı temposunda işlerine devam edenlerde iyileşme daha çabuk olduğu gözlemlenmiştir.
 7. Sofranızda balığa da yer verin: Düzenli bir şekilde balık tüketimi kalp krizi riskini azaltıyor ve balık içerisinde bulunan yağlar da bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 8. Yemekleriniz de tuzu azaltın: Fazla tuz kullanımı Felç ve Kalp hastalıkları gibi sorunlarla sizi karşı karşıya bırakabilir. Günde 5gr tuzun fazlası bünyeye zarar verebilir.
 9. Günde en az bir bardak kahve için: Araştırmalar ortaya koymuştur ki günde iki fincan kahve içmek kolon kanseri riskini %25 oranında düşürmektedir. Ayrıca safra kesesinde taş oluşumu riskini de %45 oranında azaltmaktadır. Fakat dikkat edin ki kahvenin çok fazla tüketimi yüksek tansiyona neden olabilir.
 10. Çay içmek iyidir: Uzmanlar gün içerisinde bol bol çay içmenin kalp krizi riskini yarı yarıya düşürdüğünü söylemektedir.
 11. Şok diyetlerin faydası: Haftada 3 kilo – 5 kilo verdiren diyetlerden uzak durun. Kilo vermek istiyorsanız bunu şok diyetlerin yardımı ile değil normal diyetlerle yapmaya çalışın.
 12. Aşırı kiloya aman dikkat: Yapılan araştırmalara göre kişinin aldığı her yeni kilo hayatlarını bir hafta daha kısaltıyor. Fazla kilolardan kurtulmak kanser, eklem iltihabı ve kalp hastalıklarından koruyor.
 13. Selenyumun tüketiminin önemi: Selenyum kansere karşı doğal bir koruyucudur. Tahıl ürünleri, Fıstık, Fındık ve balıkta bulunan selenyum hergün alınırsa kanser riskini %37 oranında azaltmaktadır.
 14. Kolesterol oranınızı düşürün: Düzenli egzersiz yapmak ve yağ ile tuz tüketimini düşürmek kolesterol oranını düşürüyor, buda felç ve kalp krizi riskinizi azaltıyor.
 15. Aspirinin faydaları: Ağrı kesici olarak kullanılan aspirin bizi kalp hastalığı, kanser ve felçten de korumaktadır.
 16. Rahatlamaya çalışın: Sosyalleşmek, yeni yeni hobiler edinmek ruhu rahatlatır ve sizi depresyondan uzak tutar. Ayrıca haftada üç defa yapılacak egzersiz kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
 17. Sigara içmeyin: Sigaranın zararını kısaca açıklamak gerekirse “sigara öldürür”. Artık sigaradan kurtulmak eskisinden daha kolay. Nikotin bantları, sakızları ve akupunktur gibi bir çok yöntemi deneyebilirsiniz. Eğer tamamen bırakamıyorsanız azaltmaya çalışmalısınız.
 18. Ağız kokusu: Uzamanların, ağız kokusuna yol açan hastalıkların önüne geçmek için günde iki defa diş fırçalama, gargara kullanma ve havuç gibi lifli yiyecekler yemeyi öneriyor.
 19. Kendinizi uykusuz bırakmayın: Bağışıklık sisteminizin iyi çalışabilmesi için uykusuz kalmamalısınız. Yetersiz uyku kişide konsantrasyon eksikliğine neden olur.
 20. Hergün vitamin almalısınız: İçeriğinde folik asitin de bulunduğu vitamin tabletleri sizi kalp hastalıkları ve kanserden de korumaktadır.
 21. Cildinizin kurumamasına dikkt edin: Cildinize kışın çatlamalara karşı nemlendirici krem, yazın ise güneşten koruyucu kremler sürmeyi ihmal etmeyin.
 22. Meyvelerin yardımı ile dişlerinizi koruyun: Bakterilerin dişe yapışmalarını önlemek için böğürtlen tüketebilirsiniz. Ayrıca elman, havuç, portakal ve ıspanak gibi lifli yiyecekler de dişleri güçlendirmektedir.
 23. Eş seçiminize de dikkat etmelisiniz: Araştırmalara göre kişide gözlemlenen kronik rahatsızlıkların eşine de geçme riski yüksek.
 24. Günlük su tüketimine dikkat edin: Günde 5 bardak su içen kişilerde kolon kanseri riski ortalama olarak %50 azalmaktadır.
 25. Dostlarınızın sağlığınıza etkileri: Uzmanlar kişinin arkadaşları ile olan ilişkilerinin hafızasına etki ettiğini, geliştirdiklerini araştırmalar sonucu belirlemişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Boy Uzatmak İçin Doğal Yöntemler başlıklı makalemizde Boy uzatma egzersizleri, Boy uzatma teknikleri ve Boyum kısa nasıl uzatabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 716 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com