Sağlıklı ve Formda Olmanın Püf Noktaları

Sağlıklı ve Formda Olmanın Püf Noktaları
Paylaş
 
loading...

Sağlıklı ve Formda Olmanın Püf Noktaları

Hepimizin ortak hayallerinden bir tanesi de, hem sağlıklı olmak hem de fit güzel bir vücuda sahip olmak.

Ortak dedim evet çünkü kim güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istemez ki? Siz hiç duydunuz mu ben kilo almak istiyorum, ben şişman olmak istiyorum, fazla kilolu olmayı seviyorum giydiğim her şey şişman olunca yakışıyor diye söyleyen birini. Duyamazsınız çünkü ben de duymadım böyle bir şey olsa komik olurdu gerçekten.

Çünkü her insan kabul etmese dahi içinde hep olduğundan daha zayıf olma arzusu vardır. Şahsen ben 50 kiloyken de daha zayıf olmak istiyordum 60 kiloyken de ve şimdi 70 kiloyum hala zayıf olmak istiyorum. Şimdi zayıflamak istemem normal ancak 50 kiloyken de durum böyleydi pek bir şey fark etmedi yani.

Gelelim sağlıklı ve formda olmak için neler yapmanız gerektiğine;

Sağlıklı Ve Formda Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

  • Öncelikle bol miktarda su tüketin, gerek sağlığınız için gerek de formda kalmanız için olmazsa olmaz yaşam besini yaşam içeceği suyu kesinlikle ve kesinlikle ihmal etmeyin. Uzmanlar kaç yaşında olursanız olun kaç kilo olursanız olun cinsiyet ayırt etmeksizin günde en az 3,5 litre su içmeniz gerektiğini şiddetle öneriyor.
  • Yağlı gıdalardan uzak durun, kızartmalardan, paketlenmiş hazır gıdalardan, cipslerden ve diğer yağ oranı yüksek olan besinlerden uzak durun. Besinlerinizi kızartmak yerine fırında veya da haşlayarak yapmanızı tavsiye ederiz.
  • Hayatınızda ki tuz ve de şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltın en aza indirin. Bunu birden kesin demiyoruz. Mesela çayınızı 3 şeker ile içiyor iseniz bunu önce 2 ye sonra zaman içerisinde 1 e sonra da hiç şekersiz içmeye başlayın. Eğer şekersiz çaya alışır iseniz bir daha şekerli asla içemeyeceksiniz zaten.
  • Tuz oranını da mümkün olduğunca azaltın özellikle yemek yaparken tuz atarken elinizin ayarını son derece iyi ayarlayın. Çünkü fazla miktarda tuz gerek vücudunuza gerek gözlerinize son derece zararlı bir maddedir.Sağlıklı ve Formda Olmanın Püf Noktaları
  • Spor yapın, hareketsiz kalmak sağlıklı bir vücudun en büyük düşmanıdır. Ne demiş atalarımız ‘’ işleyen demir pas tutmaz ‘’. Gün içerisinde evde dahi olsanız kendinize uğraşacak bir şeyler bulun ve hareket edin. Mesela salonda misafirleriniz var, çaydanlığı sakın salona götürmeyin her bardak için mutfağa tekrar gidin, böylece ister istemez hareket etmiş olursunuz. Bir de holünüz bizim ki kadar uzun ise ooo zayıfladınız bile
  • Uzmanlar günde en az 10.000 adım atmanızı öneriyor, günde 10.000 adımdan daha az hareket ediyor iseniz hareketsiz sayılıyorsunuz.

Siz de yukarıda ki belirttiğimiz tavsiyeler uyar iseniz, sağlıklı ve formda kalabilirsiniz. Yeter ki isteyin.

Bir önceki yazımız olan Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler başlıklı makalemizde metabolizma çalıştıran besinler, metabolizma nasıl çalışır ve Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 283 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com