Salata Kilo Aldırır mı?

salata
Paylaş
 
loading...

Salata öğle ve akşam yemeklerinde, ara öğünlerde sıklıkla tüketilir. Salata kilo aldırır mı acaba? Bunun cevabı hem evet hem hayır diyebiliriz. İçine katılan maddelere dikkat edilirse salata kilo aldırmaz. Özellikle kalori değeri yüksek yağ, zeytinyağı, badem, ceviz gibi maddeler bol miktarda salataya katılırsa elbette kilo aldıracaktır. Yine patates, havuç, mısır katılırken çok dikkatli davranmak lazım. Özellikle kilo vermeye çalışanlar salatalarına şeker oranı yüksek bu 3 ürünü ya çok az katmalı, ya da hiç katmamalılar.

Salataya katılan roka, kırmızı lahana, tere gibi yeşillikler % 85 oranında su olarak vücuttan atılır. Yani yüksek besin değeri yoktur. Kilo aldırmaz ama vitamin mineral değerleri yüksektir, hacim olarak da tokluk hissi verdiği için kilo verdirmeye yardımcıdır.

Salataya katılan et, peynir, ton balığı, haşlanmış sebzelerin miktarına dikkat edilmezse kilo aldıracaktır. Çünkü salatanın besin değeri çok fazla artmış olacaktır. Salataya sıklıkla katılan besin değeri yüksek olan zeytinyağı oranına da dikkat edilmezse yine artan besin değeriyle salatamız kilo aldıracaktır. Kurutulmuş salamura yağda bekletilmiş domates katılırsa yine besin değeri yükseltilmiş olacaktır.  Salatanıza kattığınız fındık fıstık gibi kuruyemişler de besin değerini arttırır.

Sonuç olarak salataya katılan maddelere dikkat edilirse özellikle besin değerini kalorisini yükseltecek maddelerin miktarına dikkat edilirse salata kilo aldırmaz. Tersi durumunda salatanın besin değerini yükseltecek sıvı yağ, zeytin yağı salataya bolca katılırsa elbette bu tür bir salata kilo aldıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Tatlandırıcılar Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde Tatlandırıcılar Kilo Verdirir mi?, tatlandırıcılar zayıflatır mı ve yapay tatlandırıcılar hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 877 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] zorlayıcı diyet listelerinde bile diyet salatası size açlık hissi vermez. -Sindirim sistemine yardımcı sebzelerden yapıldığı için […]

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com