Salatalığın Faydaları

Salatalığın Faydaları
Paylaş
 

Salatalığın Faydaları

Salatalık vitamin bakımından A vitamini, C vitamini, bazı B vitaminlerini ve fosfat, demir, kükürt, manganez ile protein içermektedir. Yaklaşık % 95 oranında su içermesi enerji içeriğinin de düşük olmasını sağlamaktadır.  Bu nedenle bazı zayıflama diyetlerinde bol salatalık tüketimi önerilmektedir. Salatalık tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar; salatalık kabuğunun mümkün mertebe soyulmaması önerilmektedir, çünkü posa yani lif denilen öge salatalığın kabuğunda saklıdır. Bu lifli yiyecekler şekeri, kolesterolü ve tansiyonu dengelemekle kalmamakta bununla beraber midede suyla birlikte şişerek tokluk hissi oluşturmaktadır. Dolayısıyla diyete uyumu artırmakta ve bağırsakları çalıştırarak kabızlık problemleri yaşayanlara sıklıkla önerilen bir besin olarak öne çıkmaktadır. İdrar söktürücü etkisi olan salatalık, böbrek ve bağırsak problemi olanlara özellikle önerilmektedir fakat dikkat edilmesi gereken bir husus mümkün mertebe tek tip beslenmekten kaçınmak yani sürekli salatalık tüketerek zayıflamaktan kaçınmaktır. Salatalık aynı zamanda cildi güzelleştirmekte ve tazelik vermektedir. Bu açıdan da sıklıkla kozmetik ürünlerinde tercih edilen besinlerden bir tanesidir.

Salatalık Kilo Verdirir mi?

Son derece az olan kalorisi ile diyetlerin favori yiyeceği olan salatalık midede suyla şişerek tokluk hissi verdiği için zayıflamada birebir etkisi bulunmaktadır. Kilosundan şikayet eden kişiler her gün düzenli olarak salatalık yer ise kısa zaman sonra faydasını görecektir. Ancak zayıflamak için sürekli yenirse vücuda zararları olabilmektedir. Bu nedenle her gün belli saatlerde az miktarda yemek gerekmektedir. Bağırsakları temizleyip çalıştırma etkisinin yanında ter bezlerini de iyi çalıştırdığı için kilo vermede etkisi bulunmaktadır.

Salatalık Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Salatalık içerisindeki vitaminler ve vücutta meydana getirdiği etkileri nedeniyle bazı hastalıklara karşı ilaç etkisi oluşturmaktadır. Salatalığın iyi geldiği bazı hastalıkları şu şekilde açıklamak mümkündür; salatalığın tohumları ezilerek kaynatılıp balla içildiği takdirde balgam söktürmekte ve göğüs hastalıklarına iyi gelmektedir. Başka bir hastalığa etkisi, rendelenmiş salatalığa bal ilave ederek düzenli olarak her gün yenmesi takdirde sarılık hastalığına olumlu etkisi bulunmaktadır. Baş ağrısından kurtulmak için yatmadan önce birkaç dilim salatalık tüketilmesi baş ağrısına iyi gelmektedir. Salatalık vücudun her gün kaybetmiş olduğu gerekli olan besinleri takviye edici şeker ve B vitamini barındırdığı için birkaç dilim ya da farklı yöntemlerle tüketildiğinde vücuda çok iyi geldiği görülmektedir. Bu nedenle çoğu hastalıklara da iyi gelmektedir.

Salatalık Nelere İyi Gelir?

Salatalığın içinde barındırdığı vitaminler sayesinde kişiler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Yemek yedikten sonra ağızda kalan kötü koku bir dilim salatalığın damakta otuz saniye tutulmasıyla ortadan kaybolmaktadır. Bu özelliğiyle ağız kokusu sorun olmaktan çıkmaktadır. Salatalık suyu ile yüzdeki lekeler ve ya çiller için bir maske uygulanması sonucunda yüz tertemiz olmaktadır. Salatalığın FaydalarıBu özelliği özellikle bayanlar için oldukça işe yarayan bir formüldür. Salatalığın kanı temizleme özelliğinin bulunması yanında karaciğer ve böbrekleri çalıştırarak idrar söktürmesinde de yardımcı olduğu bilinmektedir. Gerek sabah kahvaltıda gerekse akşam yemekte yenilen salatalığın, sıcak yaz günlerinde yoğurtla karıştırılarak cacık yapılması oldukça ferahlatıcı olmaktadır. Bazı hassas midelere yanma hissi verebilmektedir, bunun dışında başka bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bağırsakları yumuşatması nedeniyle kabızlığı gidermenin bir numaralı tedavi yolu olmaktadır. Bu nedenle basura da iyi gelmektedir. Harareti keserken sinirleri yatıştırmakta ve yorgunluğu da almaktadır. Salatalık romatizma ağrılarına iyi gelmesinin yanında uykusuzluğa da çare olmaktadır. Kolesterolü düşürmeyi sağlayan salatalık, kalp ve damar hastalıklarına karşı da vücudun direncini artırmaktadır. Görüldüğü üzere salatalığın insan sağlığına olan faydaları oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kamkat Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde kamkat kilo verdirir mi, kamkat neye iyi gelir ve kamkat zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 557 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com