Salatalık Zayıflatır mı?

Salatalık Zayıflatır mı?
Paylaş
 

 Salatalık Zayıflatır mı?

Özellikle kütür kütür kıvamı ve ferah tadıyla yaz aylarında yemeye doyamadığımız bir sebze olan salatalığın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Neredeyse belirlenmiş hiçbir zararı olmayan salatalık gönlümüz rahat bir şekilde yiyebildiğimiz sebzeler arasındadır.  Akdeniz bölgesi başta olmak üzere ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilen salatalığa halk arasında hıyar da denmektedir.

Salatalığı Besin Değeri ve Tüketim Şekilleri

Genellikle taze olarak tüketilen salatalık rendelenerek veya doğranarak salatalarda da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yüz maskeleri için yapılan karışımların içinde de kullanılan salatalığın son zamanlar da suyunun da sıkılıp içildiğini görmekteyiz. Aynı zamanda salatalıktan turşu da yapılmaktadır. Salatalık kemik gelişimi açısından önemli olan kalsiyum mineralinin yanı sıra potasyum, magnezyum, fosfor gibi mineralleri de içinde barındırmaktadır.

Salatalık Kilo Verdirir mi?

Lif açısından zengin olan salatalık kişiyi uzun süre boyunca yemek yemekten alıkoyar. Ayrıca düşük kalorili bir sebze olan salatalık aşırıya kaçılmadığı sürece tüketilmesi durumunda kilo alımına yol açmaz. Salatalık bu etkileriyle kilo vermeye sadece yardımcı olmaktadır. Tek başına salatalık tüketerek kilo vermek mümkün değildir.

Salatalığın Faydaları

  • Gündelik hayattan kaynaklı ya da psikoloji kaynaklı meydana gelen yorgunluğu atlatma da salatalık son derece etkilidir.
  • Büyük bir bölümü sudan oluşan salatalık gün içerisinde yenilmesi durumunda, günlük su ihtiyacının büyük bir kısmının giderilmesini sağlar.
  • Vücuttaki toksinleri dışarı atar.
  • Bağışıklığın güçlendirilmesine yardımcı olan salatalık aynı zamanda tırnak ve saç sağlığı içinde son derece faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hardal Zayıflatır mı? başlıklı makalemizde Hardal Kilo Verdirir mi, Hardal Zayıflatır mı ve Hardalın Besin Değeri hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 1160 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Mezcen dedi ki:

    kilo vermeye katkısı olabilir ama hormunlu da yenmez

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com