Selülit Nedir Ve Nasıl Geçer?

selülit
Paylaş
 
loading...

Selülit pek çok kadının ortak derdidir. Öyle ki kadınların istediğini giymesine engel olan selülit, hücre içerisinde bulunan yağın ve suyun artmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Uzmanların açıklamalarına göre selülitin nedenleri arasında hormonlar, beslenme şekli  ve yaşam stili önemli noktalardır. Bu yazımızda selülitlerinizden kurtulup yaza daha güzel bir vücutla girmenizi sağlayacak önemli önerilerde bulunacağız.

SELÜLİT NEDİR VE NASIL GEÇER?

Spor:

Hayatımızda sürekli bulunması gereken bir aktivite belki de . Özellikle koşan ve bisiklete binen kadınlarda selülit oluşması ihtimali neredeyse sıfıra yakındır. Bunlarında yapılacak bacak hareketleri de hem selülit oluşumunu engelleyip hem de oluşan selülitlerin bir nebze de olsa kaybolmasına yardımcı olacaktır. Özellikle havuzda veya denizde yani suda yapılacak egzersiz hareketleri selülite karşı daha da etkili olmaktadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki selülit oluşumunun birinci sebebi vücuttaki zararlı toksinlerin yağlarla birleşip vücudun bir bölgesine yerleşmesidir. O yüzden selülitlerimizden kurtulmak için öncelikle antioksidan özellikli yiyecekleri tüketmemiz gerekir. Antioksidan etkisi olan bazı yiyecekler şunlardır; sarımsak, çay, üzüm, beyaz çay, soya fasulyesi, brokoli, biberiye, enginar, domates…

Su:

Su tam bir selülit düşmanıdır. Su içeriği sayesinde şişkinliklerinizle birlikte selüliti de vücudunuzdan söküp atacaktır. Bunun yanında yüksek oran su içeren karpuz gibi meyveleri de tüketebilirsiniz.

Ananas:

Sık olmamak kaydıyla yenilen ananas selülitle savaşa karşı önemli bir besindir.

Balık:

İçinde birçok şifa barındıran balık selülite karşı da etkili bir besin kaynağıdır.

Çay:

Özellikle yeşil çay ve bitkisel çaya ağırlık verebilirsiniz

Kremler:

Doktorunuzun önerisiyle alacağınız selülit karşı kremler de selülit oluşumuna ve oluşan selülitlere karşı önemli bir yöntemdir.

Elma Sirkesi:

Elma sirkesinin içinde bulunan maddeler derideki krater görünümünü azaltıp, selülit görünümünü gidermektedir. Elma sirkesini 2 yemek kaşığı sirkeye bir bardak su şeklinde tüketebilirsiniz.

Kafein:

Kafein selülitin tamamen geçmesine yardımcı olmaz ama vücuttaki kötü görünüşü gölgelemeye yardımcı olur.

Bunların yanında selülit dostu olan şu yiyeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir;

-Şerbetli hamur işi olan tatlılar ve abur cuburlar

-Fazla yağlı etler ve konserve yiyecekler

-Kebaplar, turşular ve kuruyemişler

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt bakımı nasıl yapılır ve cilt bakımı nasıl yapılır bitkisel hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 701 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com