Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer?

Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer?
Paylaş
 
loading...

Sinüzit Ağrısı Nasıl Geçer?

Sinüzit ya da diğer bir adıyla kronik sinüs ağrısı, burnun çevresinde bulunan sinüslerin bir nevi enfekte olması ya da iltihap kapması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Mevsimsel alerji veya astım hastalığı olan kişilerde sinüs sorunlarına çok daha fazla rastlanır. Doktorlar ağrıya sebebiyet veren ve sinüsleri dolduran iltihaplanmalar için bazı antibiyotik tedavileri önerebilir. Beraberinde baş ağrısı da çekiyorsanız, ağrı kesici de yazılabilir. İlaç kullanımı dışında göz altlarına sıcak bir kompres uygulamanız ağrılarınızı hafifletebilir. Çok fazla ilerlemesi durumunda cerrahi müdahalelerde gerekebilir. Bunların dışında evde sinüzit tedavisi için bazı yöntemlerde bulunuyor.

SİNÜZİT AĞRISINA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Sinüzitten kaynaklı oluşan burun akıntılarında, burun bölgesinin tamamen korumasını engellemek çok önemlidir. Çünkü çok fazla mukus atılımı rahatlamaya yardımcı olurken aynı zamanda burun içini kuruttuğu için ağrıları da şiddetlendirir. Kimi insanların, sinüslerin açılmasını iyi bir şey olarak değerlendirmesi çok yanlış bir fikirdir. Solunan havanın kuru olması burundaki sinüsleri çok fazla tahriş eder ve baş ağrılarını tetikler.

Sinüzit İçin Evde Tedavi Yöntemleri

  • Burnun içini ve çevresini nemlendirmek amacıyla sıcak bir duş almanız çok etkili olabilir.
  • Havayı nemlendirmek bu konuda çok büyük önem taşır. Özellikle buhar cihazı kullanmanız gerekir ancak ev ortamında buhar cihazınız yoksa çaydanlıkta su kaynatarak çıkan buharı solumanız veya sıcak bölgelere bir tabak su koymanız içerdeki havanın nemlenmesini ve dolayısı ile sinüzit probleminizi çözmede size yardımcı olabilir.
  • Sinüzit için evde tedavi yöntemleri arasında en popüler olan yöntemlerden biri de, tuzlu sudur. Bir çay bardağı suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek iyice karıştırın ve bu çözeltiyi aşırıya kaçmadan burnunuza çekin. Bu sayede tıkanıklıklara sebep olan mukuslar incelerek sinüslerin açılmasını sağlar ve daha rahat nefes almanıza yardımcı olur.
  • Bir havlu veya bezi sıcak su ile iyice ıslatarak yüzünüze tampon yapabilirsiniz. Bu işlem mukusların yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Özellikle uyurken birden fazla yastık kullanarak başınızı daha dik tutmakta bu konuda büyük fayda sağlayacaktır. Üstelik nefes almanızı oldukça kolaylaştıracaktır.
  • Ayrıca sinüsleriniz tıkalı haldeyken kesinlikle klorlu sulara girmekten kaçının.
  • Son olarak alerjiniz bulunursa, doktorunuzdan veya eczacınızdan antihistamin talep edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 307 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com