Soğan Kilo Verdirir mi?

Soğan hangi hastalığa iyi gelir, Soğan kaç kaloridir, Soğan neye iyi gelir, Soğan zayıflatırmı, Soğanın faydaları
Paylaş
 

Soğanın Faydaları

Soğanın kolesterole faydası

Soğan yemenin kolesterol üzerinde etkisi bulunmaktadır. Buna göre soğan yiyen kişilerin iyi kolesterol seviyesinde artma olduğu gözlemlenmektedir. Soğanın iyi kolesterolü dengeleyici özelliği vardır. Bunun yanı sıra soğanın kötü kolesterolü düşürücü etkisi de ortaya çıkarılmıştır. Bu etki yaklaşık yüzde yirmi seviyesinde hesaplanmaktadır.

Soğanın göze faydası

Soğanın göz için sadece yaşartıcı bir etkisinin olduğu pek çok insan tarafından düşülmektedir. Oysaki soğan göz için oldukça faydalı bir sebzedir. Gözde meydana gelen görme problemlerini önlemek soğan ile mümkün hale gelmektedir. Bunun yanı sıra göze perde inmesi gibi durumlarda da soğan suyu yardımı ile çare bulunabilmektedir. Bu etkiden yararlanabilmek için soğan suyu ile hazırlanan karşımı göze sürme gibi çekmek gerekmektedir.

Soğanın bağışıklık sistemine faydası

Bağışıklı sistemi üzerinde etkili olan sebzelerden biri de soğan olarak bilinmektedir. Soğan bağışıklık ve savunma sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede öksürük, soğuk algınlığı, bronşit gibi hastalıklara yakalanma ihtimali daha da azalmaktadır. Genel olarak soğan birçok insan tarafından tüketildiğinden dolayı bu hastalıklara yakalanma ihtimali düşük olmaktadır.

Soğanın kansere faydası

Yapılan araştırmalara göre soğanın kanser üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Özellikle kırmızı soğan tüketmek mide kanserine yakalanma ihtimalini düşürmektedir. Soğanın içerisinde bulunan sülfür hücre yapısının korunmasına yardım etmektedir. Bu da sağlıklı hücrelerin kanserli hücreye dönüşmesine engel olmaktadır.

Soğan kaç kaloridir?

Soğan günlük yaşantı içerisinde sıklıkla tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kilo vermek isteyen ya da diyet programı uygulayan kişiler için soğanın kalorisi oldukça merak edilmektedir. Kalori olarak bakıldığında bir tane kuru soğanın kalorisi ortalama otuz kaloriye denk gelmektedir. Yüz gram yeşil soğanın kalorisi ise yaklaşık yirmi üç kalori olarak hesaplanmaktadır. Pişmiş soğana akıldığında ise durum daha farklı olmakta ve kalorisi elliye çıkmaktadır. Görüldüğü üzere her bir soğan türü için kalori değeri değişkenlik göstermektedir. Soğanın kaç gram tüketildiği de kaloriyi hesaplarken etkili olmaktadır. Dolayısıyla miktar arttıkça soğanın kalori hesabında alacağı değerde de artış meydana gelmektedir.

Soğan zayıflatır mı?

Soğan bazı özellikleri sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilme özelliğine sahiptir. Örneğin soğanın sindirimi kolaylaştırıcı özelliği kilo vermek isteyen kişiler için avantaj sağlamaktadır. Bunun yanı sıra çiğ soğanda antioksidan özelliği bulunmaktadır. İdrar söktürücü olarak da kullanılan soğan zayıflama dönemine giren insanlar için yardımcı bir nitelik taşımaktadır. Bunların yanı sıra soğanın yağ yakıcı bir etkisi de mevcuttur. Bu etki sayesinde soğan tüketen insanlar için zayıflamak daha kolay bir hal almaktadır. Soğanın zayıflama üzerinde bu denli çok faydası olduğundan dolayı soğanı bazı diyet listelerine de dahil etmek bazen mümkün olmaktadır. Zayıflamak isteyen kişilere soğan çorbası yemeleri ya da soğan suyu içmeleri tavsiye edilmektedir.

Soğan neye iyi gelir?

Soğanın insan sağlığına fayda sağladığı birçok alan bulunmaktadır. Soğan hangi hastalığa iyi gelir, Soğan kaç kaloridir, Soğan neye iyi gelir, Soğan zayıflatırmı, Soğanın faydalarıÖncelikle soğan vücut direncini artırmakta ve vücuda kuvvet vermektedir. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Soğanın faydasıbunlarla sınırlı kalmamaktadır. Damar tıkanıklığı problemi ile karşılaşan kişiler için de fayda sağlamaktadır. Kanser, damar tıkanıklığı, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığı önlemek soğan ile mümkün hale gelmektedir. Bunun yanı sıra böbrek ağrısı çeken kişiler soğan yiyerek bu ağrılarını azaltma şansına sahip olmaktadır. Soğanın öksürüğü kesici ve nefes yollarını rahatlatıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca soğan bronşit, soğuk algınlığı, grip, astım gibi hastalıklarla mücadeleye de fayda sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Salatalığın Faydaları başlıklı makalemizde Salatalığın mucizeleri, Salatalık Kilo Verdirir mi ve Salatalık neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 579 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com