Soya Faydaları

Soya Faydaları nelerdir, Soya yararları, Soya neye iyi gelir, soya faydası
Paylaş
 
loading...

Soya Faydaları

Menopoz dönemine giren kadınların beslenme çeşitlerinde soyalı ürünlere ağırlık vermeleri önerilmektedir. Soya faydalarıson yıllarda daha çok bilinmeye başlamıştır. Şeker hastalığı, damar sertliği, kroner kalp rahatsızlığı olanların soya ve soya yağını daha fazla tüketmeleri yapılan araştırmalar ile kesinlik kazanmıştır. Göğüs kanserine yakalanma riskini azaltan bir besin çeşidi olan soya, özellikle Japonya’da çok sık kullanılmaktadır. Doğal östrojen takviyesi olarak düşünülebilecek olan soyanın yaşanan pek çok olumsuz menopoz etkisinde rahatlatıcı etki gösterdiği bilinmektedir. Kemik erimesi hastalığını önlemek ve başlayan etkilerin azalmasını sağlamak için de soya ağırlıklı bir beslenme tipi uygulanabilir.

Soya Yağı Ve Soya Vitaminleri

Soya yağının bol miktarda,

  • Kalsiyum, Demir ve Çinko elementleri içerdiği ve
  • E ve B vitaminine sahip olduğu bilinmektedir.

Soya proteini sayesinde vücuda alınan kalsiyumun yarısından fazlasının atılması önlenerek kalsiyum takviyesi sağlandığı da bilinmektedir.

Soya Nelere İyi Gelir?

Hazmı kolaylaştıran soya, özellikle büyüme çağındaki çocuk ve gençlerde de kemik gelişimi üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. Soya Faydaları nelerdir, Soya yararları, Soya neye iyi gelir, soya faydasıEkmek ununa eklenen soyanın ekmeğin lezzetini artırdığı ve bayatlamasını geciktirdiği de bilinmektedir. Sağlıklı dişlere sahip olmak için ihtiyaç duyulan D vitaminini de karşılayan soya ile rahat bir şekilde gülümseyebilirsiniz. Düzenli olarak her gün 1 kâse soya tüketen genç ve sağlıklı erkekler üzerinde yapılan klinik deneylerde ise bu grubun sperm kalitesinin arttığı da kanıtlanmıştır. Soya faydalarıhakkında bilgi sahibi olarak siz de beslenmeniz üzerinde gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Siyah Çayın Faydaları başlıklı makalemizde Çayın Zararları, Siyah Çay neye iyi gelir ve siyah çayın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 271 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com