Stres Kilo Aldırır mı?

stres kilo
Paylaş
 
loading...

Stres ile kilo almak arasında bir ilişki var mı? Stresli insanlar neden kilo alır? Stresten korunma ve kilo almamak mümkün mü? Ayrıntılara bakalım…

Stres Neden Kilo Aldırır?

Kilo almanın önemli nedenlerinden biri strestir. Çünkü stresli insanlar kafalarını dağıtmak, acılarını unutmak için çoğu zaman kendilerini yemeğe verip sürekli yeme ihtiyacı duyarlar. Bu da onlara kilo aldırarak obeziteye neden olur. Stresli olduğumuz zaman egzersiz yapmak istemeyiz, eve kapanır sürekli yatarız. Hareketsiz kalan vücudun kilo alması kaçınılmaz hale gelir. Diyet yapan insanlar stresli zamanlarında diyetini sıklıkla bozar. Bir nevi stres zamanımızda isyanımızı yemek yiyerek gösterir, kendimizi yemekle mutlu etmeye çalışır, teselliyi yemekte ararız. Tüm bu etkenler kişinin kendisinden kaynaklı kilo alma nedenleridir.

Stres zamanlarında insanların kendisinden kaynaklanmayan kilo alma nedenleri de vardır. Hormonal değişikliklere neden olan stres karın ve bel bölgesinde yağlanmaya neden olur.

Stres zamanında kilo almamak için neler yapabiliriz? Stresle nasıl başa çıkabiliriz?

Stresli zamanlarımızda kilo almamak için ya da en az hasarla atlatmak için bu durumun geçici olacağının farkına vararak kontrolü kaybetmemeye çalışmalıyız. Duygu ve düşünce hayatımızı yiyerek ve hareketsiz kalarak değil de farklı aktiviteler spor vb. etkinliklerle değiştirebiliriz. Bu şekilde stresle başa çıkmak bizim için daha kolay hale gelir. Elbette stres elimizde olmadan hormonal değişikliklerle kilo almamıza neden olabilir, yağlanmaya sebep olabilir ama biz bunun farkında olarak sakin kalmalı ve kontrolümüzü kaybetmemeliyiz.

Stres zamanında beslenme, neler yemeli neler içmeli?

Strese iyi gelen rahatlatıcı rezene, ıhlamur, melisa çaylarını tüketebiliriz. Yine stresin etkilerini azaltan salatalık, semizotu salatası tüketebiliriz. Mutluluk hormonlarımızı canlandıran çilek çikolata yiyebiliriz. Ne yapıyorsak ve ne yiyorsak da aşırıya kaçmadan kontrolümüzü kaybetmeden mücadelemizi sürdürürsek stresi en az hasarla atlatırız.

Bir önceki yazımız olan Limonata Zayıflatır Mı? başlıklı makalemizde limonata zayıflatırmı ve şekersiz limonata zayıflatırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 752 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] ihtiyacı, stres, yaşam şekli, beslenme şekli gibi birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. […]

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com