Susam Kilo Aldırır mı?

susam kilo aldırır mı
Paylaş
 

İçinde yüksek oranda yağ, kalsiyum, magnezyum ve protein bulunduran susam birçok yararının yanı sıra kilo almak isteyenlerin tüketebilecekleri bir besin kaynağıdır. Simit, börek  poğaça ve açma gibi hamur işleriyle birlikte kullanılması durumunda ise kilo aldırıcı etkisi iki kat artmaktadır.  Susamın kilo almaya etkisini kısaca söylemek gerekirse; yaklaşık 1 yemek kaşığı susamda 85 kalori vardır.

Tahininde ham maddesi olan susamdan diyet yapan bireyler kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü susam içinde bulundurduğu yağ sayesinde alınan kiloların verilmesi bir hayli zordur. Bakacak olursak susamla simidin bir araya gelmesiyle oluşan kalori miktarı 4 dilim ekmekle aynıdır. Simidi illa diyetlerinizde kullanmak istiyorsanız ara öğünlerde sadece çeyrek simidi tüketebilirsiniz. Ayrıca yanında ayran da içerek tok kalma sürenizi arttırabilirsiniz. Susamı aşağıda sayacağımız faydaları ve zararları doğrultusunda tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Susamın Belli Başlı Faydaları

 • Susam sahip olduğu yağlar sayesinde kan basıncınız düzenler ve kalp rahatsızlıklarını büyük bir oranda engeller.
 • Susamda bulunan magnezyum ve çeşitli mineraller kanserle savaşta oldukça etkilidir.
 • Susam bünyesine barındırdığı çeşitli yağlar sayesinde iyi kolesterolü arttırarak sizleri kötü kolesterolden korur.
 • Kalbin sağlıklı kalmasını ve kan pompalama işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.
 • İçinde yüksek oranda demir içeren susam, kansızlığa iyi gelerek anemi rahatsızlığıyla savaşta çok önemli bir silahtır.
 • Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve kemiklere iyi gelir.

Susamın Belli Başlı Zararları

 • Susam içinde çok fazla vitamin ve mineral içermesi nedeniyle alerjiye sebep olup kaşıntı ve kızarıklık gibi problemleri ortaya çıkarabilir. Bu yüzden doktora danışılması gerekmektedir.
 • Aşırı susam tüketimi geri dönüşü olmayan kilo alımına sebep olabilir.
 • Özellikle ergenlik çağında çok fazla susam tüketilirse sivilcelere sebep olur.

Gördüğünüz gibi zararından çok faydası olan susamı eğer kilo probleminiz yoksa aşırıya kaçmadan tüketmeniz durumunda size büyük oranda fayda sağlayacaktır. Kilo problemi olan bireyler ise susamdan mümkün olduğunca uzak kalmalıdır. Bu bireyler mecbur kaldığı durumlarda ise çok az miktarlarda susamı sade olarak tüketebilirler.

Bir önceki yazımız olan Salata Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde salata kilo aldırır mı, salata kilo verdirir mi ve salata kilo verirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 777 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. […] yüksek oranda lif bulundurması sayesinde uzun süre tok tutabilmektedir. Böylece sizi kilo aldıracak besinlerden uzak […]

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com