Sütün Faydaları

süt neye iyi gelir, sütün faydaları, sütün şifaları, süt kilo verdirir mi, süt zayıflatır mı
Paylaş
 

Sütün Önemi

Besleyici değeri yüksek bir besin olan süt, bütün yaş grupları için gerekli olan kalsiyum miktarının karşılanmasında da kullanılacak en iyi kaynak bilinmektedir. Bu sebeple uzmanlar sütün sayısız miktardaki faydalarından yararlanmak için her gün 2 bardak, yani 400 ml süt içilmesini öneriyorlar. Gene uzmanlara göre çocukların, ergenlik dönemindeki gençlerin, hamile, emziren ve menopoz sonrası bayanlarında da 600 ile 800 ml süt içmesini tavsiye etmektedirler.

Süt Kilo Verdirir mi?

Süt göbek yağlarını yakmaktadır. Kilo alan kişiler yağlanma göbek ve bel bölgesinde oluşmaya başlamaktadır. Yapılan incelemelere göre orta derecede kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin yapıldığı kişiye özel beslenme programlarında, günde sadece 2 bardak süt tüketmek yağ yakımı için yeterli olmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde, sütün içerisindeki kalsiyumun vücuttaki yağlanmayı azaltıp kilo kontrolü sağlanmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Sütün Faydaları

Güçlü Kemikler İçin Süt

Mineral bakımından son derece zengin olan süt aynı anda zengin bir kalsiyum kaynağıdır. 1 litre süt içerisinde olan kalsiyum 10 kilo etle, 5.2 ekmekle, 12,6 kilo patatesle, 17 kilogram elma ile, 3,2 kilo marulla veya 2,4 kilogram havuçla aynı kalsiyuma eş değer olmaktadır. Bu sebeple sağlıklı kemikler için süt içmemiz kesinlikle şart.

Süt Cildin Yıpranmasını Ve Yaşlanmasını Önler

Genç güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli miktarda ve dengeli beslenmek oldukça önemli. Sütün içinde bulunan protein, antioksidan özellikteki A vitaminleri ve çinko ile cilt sağlığımız korunmuş oluyor. Süt, cildimiz üzerinde nemlendirici bir etki yaparak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engeller aynı zamanda sütün içinde bulunan sıvı cildin nem dengesini koruyor. Bu nedenle yetişkinlerin, çocukların, ergenlik dönemi gençlerin, hamile ve de emziren kadınlar ile menopoz sonrası dönemde olan kadınların her gün 2 bardak süt içmeleri önemlidir.

 Beyne İhtiyacı Olan Enerjiyi Süt Sağlar

Yediğimiz yiyeceklerin insan sağlığında hafıza, zeka ve konsantrasyon gücü üzerinde ciddi anlamda önemli bir etkisi var. Örnek verecek olursak vücut ağırlığımızın yüzde 2 ila 3’ü oranında ağırlığı olan beyin, günlük kalorileri miktarımızın ortalama yüzde 25 – 30’unu harcamaktadır. Süt beyinimiz için de faydalı ve beynin ihtiyacımız olan enerjiyi sağlamaktadır. İçermiş olduğu yüksek protein ile vücut dokularının da gelişmesine yardımcısı olan süt odaklanma yeteneğini ve hafızayı güçlendirmektedir.

Kalp Damar Sağlığı İçin Sütün Önemi Nedir?

Hipertansiyon tedavisinde de sütün olumlu etkilerini biliniyoruz. Hipertansiyon için kullanılmakta olan bazı ilaçların olası olumsuz etkilerini en aza indirmede sütün yararları olduğu kanıtlanmıştır. Yağsız veya yüzde 1 yağ içermekte olan süt vücuda daha fazla kalsiyum sağlamaktadır. Kalsiyum da tansiyonu yüzde 3 ile 10 arasında, daha da önemli ola kısmı kalp damar hastalığı riskini yüzde 15 e kadar azaltabiliyor olmasıdır.

 Süt Kolesterolü Düşürür

süt neye iyi gelir, sütün faydaları, sütün şifaları, süt kilo verdirir mi, süt zayıflatır mıVücudumuzda kolesterol üretilmesinin yanında, bizlerde hayvansal kaynaklı besinlerden vücudumuza kolesterol almaktayız. Kan kolesterol seviyesinin yüksek olduğu kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma ve de kalp krizi geçirme riski çok daha yüksek olmaktadır. Az yağlı olan sütte hayvansal yağ azaldığı için direk olarak kolesterol düşmektedir. Bu nedenle özellikle süt ve grubunu az yağlı olanlardan tercih etmeliyiz, bu hem daha fazla kalsiyum amamızı sağlıyor, hem de günlük olarak doymuş yağ ve kolesterol alımlarını azaltıyor.

Kronik Bronşit Ve Bağırsak Kanserini Önlenmesine Yardımcı Olur

Uzmanlar sigara, alkol ve bol miktarda kahve gibi bağımlılık yapmakta olan maddeleri tüketen insanların bile süt ile koruduğunu ispatlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Soğan Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde Soğan hangi hastalığa iyi gelir, Soğan kaç kaloridir ve Soğan neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 504 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com