Tatlandırıcılar Kilo Verdirir mi?

yapay tatlandırıcılar
Paylaş
 

Şeker mi Tatlandırıcı mı Daha Sağlıklıdır?

Şeker mi tatlandırıcı mı? Kontrollü kullanıldığı zaman her ikisi de kullanılabilir. Sağlık sorunları olanlar özellikle diyabet, kanser, obezite kilo problemleri olanlar, damar hastalıkları olanların hayatlarında şekeri çıkarıp mümkünse yapay tatlandırıcılardan da uzak durmaları tavsiye edilir. Fakat tatlı duyularını mutlu etmek isteyen bu insanların aşırıya kaçmadan kontrollü bir şekilde yapay tatlandırıcılardan yararlanması tavsiye edilir. Yani sağlık sorunları olanlar için şeker yerine yapay tatlandırıcılar alternatif sayılabilir. Karın bölgesinde yağlanmayla kilo sindirim problemi yaşayanlar eğer tatlılardan uzak duramıyorlarsa yine yapay tatlandırıcılar kullanabilir. Miktarına dikkat etmek ve günde 20 adet tatlandırıcı sayısını aşmamak gerekir. Yine de sağlı sorunlarınız varsa tüketeceğiniz miktarı doktorunuza danışmanız önerilir.

Tatlandırıcıların Zararları Var mı?

Şekere alternatif olarak kullanılan tatlandırıcıların bilinen ispatlanmış bir zararı yoktur. Aşırıya kaçmadan kullanıldığında herhangi bir probleme yol açmaz. Bilinen markaları aldığınızdan emin olun. Şu tatlandırıcı çeşitlerinin sağlığa zararı yoktur: Sakarin özlü, Aspartam, Asesülfam-K, Sukkaroz, Neotem. Hamileler, çocuklar, böbrek ve karaciğer hastaları yapay tatlandırıcıları kullanmadan önce doktorlarına başvursunlar.

Tatlandırıcılar Hangi Sıklıkta Tüketilmeli?

Günlük 30 tableti aşmamak gerekir. İçtiğiniz diyet kolalarda, bisküvilerde vs. yapılarında yapay tatlandırıcılar kullanılır. Bunları da dikkate almak gerekir. Kontrolü elimizde tutmak gerekir ve fazla kullanım kilo almaya sebep olacaktır.

Tatlandırıcı Kullanmak Kilo Verdirir mi?

Sadece tatlandırıcılarla kilo verilmez. Özellikle diyet ürünlerinde şekerin yanında yağ ve karbonhidrat miktarının da azaltılmış olması gerekir ki kilo vermeyi sağlayabilsin. Yani kilo aldıran tek etmen şeker olmadığı için günlük alınan yağ ve karbonhidrat miktarı da hesaplanarak bir diyet programı hazırlanırsa kilo vermeye yapay tatlandırıcılar yardımcı olur. Piyasadaki çoğu diyet ürünlerini incelediğinizde yapay tatlandırıcılar kullanılmış, şeker yok ama yumuşaklığı sağlamak için daha fazla yağ kullanılmıştır. Bu da kilo verdireyim derken aslında kilo aldırabilir. Ama evde kendimiz şeker yerine tatlandırıcı kullanırsak alacağımız kaloriyi düşürebilir ve kilo vermeyi başarabiliriz. Aslında en önemlisi kilo vermek istiyorsak öncelikle kilomuzu kontrol edebilmeli, kilo almamayı başarmalıyız. Bu konuda yapay tatlandırıcılar bize yardımcı olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Enerji İçecekleri Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde burn enerji içeceği kilo yaparmı, enerji içeceği kilo verdirirmi ve enerji içecekleri kilo aldırır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 292 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com