Televizyon Karşısında Yemek Yemenin Zararları?

tv karşısında yemek
Paylaş
 

Televizyon, bilgisayarlar ve akıllı telefonlarla birlikte her ne kadar popülerliğini yitirmiş gibi gözükse de yetişkin ve yaşlı bireylerin hemen hemen hepsi boş zamanlarını televizyon karşısında geçirmekte. Zamanının çoğunu televizyon karşısında geçiren bu bireyler, işlerine yetişmek için yemek ihtiyacını da televizyon karşısında(çoğu zaman fast-food yiyeceklerle) gidermektedir. Fakat bu şekilde bir yemek yeme alışkanlığı bireylerde obeziteye sebep olabilir. İşte bu yazımızda televizyon karşısında yemek yemenin zararlarını değerlendireceğiz.

TELEVİZYON HİPNOZ ETKİSİNE SAHİP

Öncelikle televizyon karşısında yemek yiyen bireyler adeta hipnotize olmuş bir şekilde televizyona odaklanıp yemek yemeye devam ediyor. Birey bu durumda ne yediğini bilmiyor ve televizyon başında bulunduğu süre zarfın daha çok yemek yiyor. Normal bir yemek sırasında beyne 20. Dakikadan itibaren doyma hissi gelirken televizyon başındayken bu süre oldukça çok uzamaktadır. Bu sebeple yemeklerimizi yerken televizyondan uzak olup ne yediğimizi bilmemiz ve görmemiz çok önemlidir.

ÇOCUKLARDA DURUM FARKLI DEĞİL

Genellik yetişkin bireyler arasında yaygın olan televizyon karşısında yemek yedirme alışkanlığı çocukları da etkilemektedir. Çocuklarına yemek yedirme konusunda sıkıntı çeken ebeveynler onların televizyon başında olmalarını bir avantaj görerek çocuklarına televizyon başındayken yemek yedirmeye çalışırlar. Halbuki çocuklar televizyon izlerken televizyona daha çok odaklanırlar ve bu sebeple ne kadar yediklerini bilemezler. Bu durum da daha küçük yaşta obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Aynı zamanda böyle yetiştirilen çocukların büyüdüklerinde de aynı davranışı göstermesi ve hayatın sonuna kadar şişman bir birey olarak yaşaması herhalde bir sürpriz olmaz.

İSTATİSTİKLER KÖTÜYÜ İŞARET EDİYOR

Yapılan araştırmalara göre televizyon karşısında yemek yiyen insanlar yemek yemeyenlere göre neredeyse yarı yarıya daha fazla obeziteye yakalanıyor ve ne yazık ki yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya üzerinde yemek yerken televizyon izleyenlerin oranı dünya nüfusunun neredeyse 3/2’sidir.

Bu sebeplerden ötürü ailelerin yemek yediği odada televizyon bulundurmamasını bulundursa bile yemek yedikleri süre boyunca kapalı bulundurmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu sayede aile bireyleri ne yediklerini bilip zamanında doyacaklar ve aynı zamanda birlikte olup sohbet etme imkanı da bulacaklar.

Bir önceki yazımız olan Terlemek Zayıflatır Mı? başlıklı makalemizde hamamda terlemek zayıflatırmı, koşarak terlemek zayıflatırmı ve saunada terlemek zayıflatırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 220 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
2017-10-26 10:37:45
yorum ikonu
2017-09-18 11:28:10
yorum ikonu
Tatlı Krizlerinden Korunmanın Yolları | Kiloverdirirmi.Com: […] ihtiyacı, stres, yaşam şekli, beslenme şekli gibi birçok faktöre
2017-09-18 11:12:22
yorum ikonu
Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Kural | Kiloverdirirmi.Com: […] uzak durulmalıdır. Vücut suya çok fazla ihtiyaç duymaktadır, özellikle
2017-09-16 18:32:00
yorum ikonu
Verdiğiniz Kiloların Kalıcı Olması İçin Ne Yapmalı | Kiloverdirirmi.Com: […] onca uğraş sonucu verilen kilolar ne yazık ki bir süre sonra
2017-09-14 11:49:32
Kiloverdirirmi.Com