Kiloverdirirmi.Com
Tuzsuz Yemek Zayıflatır Mı?
8 Mayıs 2016
Admin

Tuzsuz Yemek Zayıflatır Mı?

Tuzun vücut için gerekli olduğu, fakat fazlasının ise yıkıcı etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Öyle ki, geçen yıllarda, Sağlık Bakanlığı, tuz tüketimini azalmayı sağlayacak bir dizi tedbirler almış ve ciddi yaptırımlarla bu tedbirlerin uygulanmasını sağlamaya çalışmıştır. Restoranlarda masalara tuzluk konmaması da, bu tedbirlerden biridir. Market ve benzeri ekmek satılan işletmelerde, tuzsuz ekmek satma zorunluluğu da, aynı şekilde Sağlık bakanlığı tedbirlerindendir. Mutlaka şahit olmuşsunuzdur ve belki de kendiniz de yapıyorsunuzdur; yemek yemeye başlamadan önce, ilk hareket tuzluğa uzanmak ve yemeğin tadına bakmadan tuz eklemektir. Son derece yanlış olan bu hareket, tansiyon hastalıklarının baş sebeplerinden biridir.

Tuzsuz Yemek İnceltir Mi?
Vücudun ihtiyacından fazla sofra tuzu tüketmek, kalp ve damar hastalıkları, dolayısıyla tansiyon problemlerine sebep olmaktadır. Tüm bunların yanında, vücutta fazla, yani gereksiz su tutulmasına da sebep olmaktadır. Vücutta su birikmesi, cildin altında şişlik yani ödem yaratacağından, yaşam kalitesini ciddi oranda bozmasının yanında, tombul bir görüntüye de sebep olmaktadır. İç organların da işleyişini olumuz yönde etkileyebilen fazla su tutma durumu, tuz tüketilmeyerek düzeltilebilir. Tuz kesilerek, iç organların normal işlevlerine dönmesi ve dolayısıyla fazla suyun, ödemin atılması sağlanabilir.

Tuzsuz Diyet Nasıl Yapılır?
Yaygın kanının aksine, salçalar tuzsuz değildir. Yerken tuzu hissetmeyebilirsiniz, fakat salçaların yapımında, en doğal olanında bile, domatesin bozulmamasını sağlamak için, tuz eklemesi yapılmaktadır. Bu yüzden, tuzsuz diyette, hiçbir şekilde salça kullanılmamalıdır. Doğal olarak; ketçap, mayonez ve hardal gibi tat verici soslardan da uzak durulmalıdır. Konserve gıdaların tümü, yüksek miktarda tuz ihtiva ettiğinden, tuzsuz diyet yapan kişinin tüketmemesi gerekmektedir. Diyetinizde ayran varsa, mutlaka kendiniz yapmalısınız, çünkü hazır ayranlar, bozulmayı engellemek için tuz eklenerek yapılmaktadır. Sucuk, salam, sosis, kavurma gibi işlenmiş etler de tuz ile hazırlandığından, bu diyette bulunmamalıdır. Tuzsuz diyetin ana fikri; neredeyse hiç işlenmemiş gıdalar tüketmektir.

Bir önceki yazımız olan Kısır Zayıflatır Mı? başlıklı makalemizde diyet kısır tarifi, kısır şişmanlatırmı ve Kısır zayıflatırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Bir Yorum Bırak

Sitemizdeki bilgiler tedavi amaçlı değildir, lütfen doktorunuza danışın. Yaşanabilecek sağlık sorunlarında sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2017