Uçuk

Uçuk
Paylaş
 
loading...

Uçuk

Uçuk; herpes simplex virüsü bulaşması sonucu ortaya çıkar. Uçuk hemen hemen herkez de görülebilir bir enfeksiyondur. 4 yaşına kadar insanların yüzde ellisi uçuk la tanışmıştır. 14 yaşına kadar bu oran yüzde 70 e çıkar. Uçuk virüsü genelde çıktıktan sonra bir bağışıklık geliştirir ve bir daha da çıkmaz fakat yüzde 20 ile yüzde 45 arasında bir oranda tekrarlayıcı enfeksiyonlara sebebiyet verir.

Bunların sebebi de yoğun güneşlenmek, stres, ateşli hastalıklar, uzun yolculuklar, bağışıklık sistemini bozan aids gibi hastalıklar uçuğun tekrarlamasına sebep olur. Uçuk virüs tip bir enfeksiyon olduğu için bulaşıcıdır. Virüs özellikle aktif dönemde yani o sulu kabarcıkların olduğu dönemde bulaşıcı özelliktedir. Bu dönemde kişilerle temas edilmesi uygun değildir. Ayrıca virüsün görüldüğü kişilerle eşya paylaşımı uygun değildir. Cinsel birleşimden kaçınılmalıdır. Çünkü cinsel yolla da bulaşabilen bir hastalıktır. Uçuk deride her yerde ortaya çıkabilir ancak en çok yüz bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Dudaklarda, ağız etrafında, yanaklarda en çok görülür.

bunun yanı sıra genital bölgede de çok sık olarak uçuk enfeksiyonuna rastlanır. Bunların arasındaki fark virüs farklılığıdır iki tip herpes simplex virüsü mevcuttur. Tip 1 daha çok yüz bölgesinde enfeksiyona sebep olur tip 2 ise daha çok genital bölgede enfeksiyona sebep olur. Her iki tip virüs de bu bölgelerde uçuğa sebebiyet verir, bu bölgelerdeki uçuklar genel olarak farklı değildir. Kırmızı zeminlerde toplu iğne başı büyüklüğünde su dolu kabarcıklar şeklindedir, bunlar bir kaç gün içerisinde kabuklanabilir daha sonra üzeri iltihaplanabilir. Her iki bölgede de bu şekilde seyreder ancak uçuktaki farklılıklar daha çok tekrar ediciliği açısındandır.

Ilk defa ortaya çıkan uçuk çok çok şiddetlidir çok şiddetli ağrı yapabilir kaşıntı yapabilir genital bölgede ise hasta idrarını dahi yapamayabilir. Bunun yanı sıra son derece ateş olabilir bölgedeki bezeler şişebilir tekrar edici uçuklar ise vücut bağışıklık kazandığı için daha zayıf seyreder gebe olan kişilerde ilk defa uçuk gözlemleniyor ise hastalığın doğum sırasında bebeğe bulaşma riski son derece yüksektir. Bu tür vakalarda hamile annenin vajinal doğuma müsaade edilmemesi gerekir. Bu sayede hastalık bebeğe bulaşmaz. Aksi taktirde bağışıklık sistemi gelişmemiş yeni doğan çocukta herpes virüsü çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir, hatta ölüme yol açabilir. Doğuma yakın bir süre önce uçuk gözlemlenen hastalarda sezeryan doğumu önerilir. Uçuk hastalığının tedavisinde etkin olan bitkisel tedavi yöntemleri:

Uçuk bitkisel tedavi yöntemleri

Andız otu

Andız otu bir güzel kaynatılır soğuduktan sonra uçuk üzerine tanpon yapılır.

Ceviz yaprağı

Ceviz yaprağı meşe kabuğu ile birlikte bir güzel kaynatılır elde edilen losyon uçuk üzerine tanpon yapılır.

Elma

tencere içerisine su konulur ardından soyulmuş şekilde elma dilimleri atılır ve kaynatılır. Daha sonra ılınmış olan bu su uçuk üzerine tanpon yapılır.

Isırgan

Isırgan otu bir güzel kaynatılır soğuduktan sonra süzülür ve elde edilen su uçuk üzerine tanpon yapılır.

Papatya

Papatyada tıpkı diğer bitkilerimizde olduğu gibi kaynatılır ve ardından suyu uçuk üzerine tanpon yapılır.

Bir önceki yazımız olan Sara (Epilepsi) Hastalığı ve Bitkisel Tedavisi başlıklı makalemizde Epilepsi hastalığı bitkisel tedavi, Şakayık bitkisinin faydaları ve Sara hastalığı bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 297 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Beyza dedi ki:

    Uçuk en sık sebeplerinden biri korku gibi psikolojik nedenlerdir 🙂

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com