Uyku İle Kilo Arasındaki Bağ Nedir?

Paylaş
 

Kilo alma ve uyku: Arasındaki bağlantı nedir?

Uyku süresi kilo almak adına bir risk faktörü olabilir. Son dönemlerin yapılan çalışmaları uyku ve kilo almanın arasında bir bağlantı olduğunu öne çıkarmaktadır. Bir gecede 5 saatten az veya dokuz saatten fazla uyku uyumanın kilo alma olasılığını arttırdığı görülüyor. Bir çalışmada ise, erkeklerde tekrarlayan uyku eksikliğinin yüksek derece- kalorili gıdaları ve genel kalori alımını arttırdığı savunulmaktadır. Diğer bir çalışmaya göreyse, bir gecede 6 saatten az uyumakta olan veya dokuz saatten fazla uyumakta olan kadınlar gecede yedi saat uyuyan kadınlara göre 5 kilogram daha fazla kilo alırlar. Diğer çalışmalara göre ise çocuklarda ve yetişkinlerde de bu tip örneklere rastlanmıştır. Bir açıklamada uyku süresinin açlık düzenlenme hormonlarına etki yaptığı ve iştahı uyardığıyla ile alakalı olarak yapılabilir. Başka bir katkıda bulunan faktörde uykusuzluğun yorgunluk ve daha az fiziksel aktiviteyle sonuçlandığı olabilir. Artık gece uykusu için bir başka nedeniniz daha oldu. Diğer önerilerimiz ise yiyeceklerin muhteşem bir enerji kaynağı olduğunu fark ediniz.

Kilo vermek istediniz ve doğru beslenmeye başladığınızda, yemek yediğiniz zaman veya diğer insanlar yemek yemediği zamanda kendinizi kötü hissedebilirsiniz. İşte bu yaptığınız en büyük hata olur! Yaşamak adına yemek yememiz gerekmektedir ve bundan asla pişmanlık duyamayız. Tam aksine mutlu oluruz nede olsa mutluluğun yolu mideden geçer şahsen ben yemek yiyince mutlu oluyorum.

Bir önceki yazımız olan Kalça ve Göbek Eriten İçecek Tarifi başlıklı makalemizde Kalça ve Göbek Eriten İçecek Tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 375 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com