Uyku Kilo Aldırır mı?

uyku kilo
Paylaş
 
loading...

Uyku ile kilo almak arasında dolaylı da olsa bir ilişki vardır. Çünkü uyku ile beslenme arasında doğrudan bir ilişki kuruluyor.

Fazla Uyku Kilo Almaya Neden Olur mu?

Fazla miktarda uyuyan kişilerde ve az uyku problemi yaşayan kilo alma problemi yaşamaktadırlar. Yani fazla uykunun yanında uykusuzluk da obeziteye neden olabilir. Fazla uykuya farklı sağlık sorunları neden olabilir. Aynı zamanda uykusuzluğa da farklı sağlık sorunları sebep olabilir. Sonuçta her ikisinin de sonucunda beslenme düzensizliği veya dengesizliği ortaya çıkacak ve kilo alma problemi kendini gösterecektir.

Günlük Uyku Saati Ne Kadar Olmalı?

Uzmanlar, sağlıklı insanların ortalama uyku sürelerinin günlük 8 saat olması konusunda mutabıktırlar. Az uyku veya çok uyku ikisi de sağlık açısından sorunlara neden olur. Özellikle uyku ve beslenme arasındaki ilişki bilinmeli ve dikkat edilmelidir. Verimli ve kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazlarından biri de yeterli dengeli bir uykudur. Uykunun süresi ve kalitesinin günlük yaşamımızdaki aktivitelerimizin, sağlığımızın, vücudumuzun, duygu dünyamızın, psikolojimizin üzerindeki etkisini düşündüğümüzde çok dikkatli davranmalıyız. Uyku düzenin bozulması yeterli ve dengeli beslenmeyi de bozacağından kilo aldırır diyebiliriz. Fazla uyku ve uykusuzluk aslına sadece kilo üzerinde değil daha birçok sağlık sorununu da etkiliyor.

Bir önceki yazımız olan Stres Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde stres kilo, stres kilo aldırır mı ve stres kilo kaybettirir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 350 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com