Uykusuzluğun Ciddi Zararları Nelerdir?

Uykusuzluğun Ciddi Zararları Nelerdir
Paylaş
 
loading...

Uykusuzluğun Ciddi Zararları Nelerdir

Uykusuzluk ya da uyku eksikliği, bireylerin modern yaşamının merkezindeki en büyük sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uykusuzluk iş hayatı, çalışma saatleri ve stres gibi faktörlerden çabuk etkilendiği için günümüzde birçok kişi uykusuzluk sorunu yaşamaktadır. Buna ek olarak, elektriğin icadından önceki dönemde genel olarak insanların uyuma saatleriyle şuan ki uyuma saatleri arasındaki fark, uyku sorunun arkasında yatan en büyük etkenin toplumların sanayileşmesiyle de ilgili olabileceğini göstermektedir.

Uykusuzluk, her kişi de farklı etkiler meydana getirebileceği gibi, uzun süre maruz kalındığında insan üzerinde çok ciddi zararlar meydana getirebilmektedir. Şimdi maddeler halinde bu zararlara değinelim.

Uyku, öğrenme sürecinde çok önemli bir role sahiptir. Uykusuzluk birçok bakımdan bu kavramsal süreçleri zedeler. Bunlardan ilki dikkat eksikliğidir. Buna ek olarak konsantrasyonda azalma, sürekli tetikte olma ve akıl yürütmede bozulmalar gibi etkiler de görülebilmektedir.

Uykusuzluğun verebileceği ciddi zararlardan bazıları ise doğrudan vücudumuzu etkileyebilir. Kronikleşmiş uyku bozukluğu olan kişilerde kalp hastalıklarından kalp krizi, kalp yetmezliği, düzensiz kalp ritim atımları; diğer hastalıklardan yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıkların görülme riski uyku düzeni normal olan kişilere göre daha yüksektir.

Uyku üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda, uykusuzluğun verdiği ciddi zararlardan biri de uyku yoksunluğu yaşayan kadın ve erkeklerde daha düşük libido ve cinsel birlikteliğe karşı istekte azalıştır.

Aşırı çalışma, uyku yoksunluğu ve düzensizliği depresyon belirtilerine katkı sağlayabilmektedir. 2005 yılında ABD’de uyku üzerine yapılmış olan bir araştırmaya göre, anksiyete ya da depresyon rahatsızlığı olduğu tespit edilen kişilerin, büyük olasılıkla, geceleri 6 saatten daha az uyuyan kişiler oldukları düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Yaşam başlıklı makalemizde dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam ilişkisi, dengeli beslenme nasıl olamalı ve sağlıklı yaşamda beslenme nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 433 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com