Uyuşma ve Karıncalanma

Uyuşma ve Karıncalanma
Paylaş
 
loading...

Uyuşma ve Karıncalanma

Sinirlerin veya kan damarının basınca uğradığı durum. Gece yattığınızda, hissetmeden elinizin yastık altında olduğunu ve uyandığınızda orada uyuşmamı görüyorsunuz? İşte uyuşma olmasının sebebi damararlardaki kan dolaşımını engelliyor olmanız. Sinirlere basınç uygulamak tüm vücutta uyuşma ve karıncalanmaya sebep olabilir. Uyuşma olduğu zaman hemen haraket edip kendinizi gevşetmelisiniz.

Karpal tünes sendromu

Bu durum baş parmak ve yüzük parmağına kadar olan bölüm. Bunun sebebi genel manada aynı haraketleri yapıyor olmanızdandır. Yani sürekli gece ağrı oluyorsa, bilgisayar başında klavyede yazı yazanlarda görülür, egzersiz yapmalısınız. Hafifçe yapılan egzersizler ile ağrıları azaltmak mümkün. Bununla beraber ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Raynaud hastalığı

Ayak ve ellerde görülen uyuşma, mavileşme soğuk havalarda oluşan ağrılara denir. Uzmanlar bunun sebebini kan damarlarına bağlamaktadır.

Servikal

Ellerdeki ara ara uyuşmadır. Karıncalama diye geçen bu durum yaşlılarda görülmektedir. 50 yaş ve üzeri kişilerde eller ve boyun ağrır ve sertleşir. Uzmanlar sallanarak yürüyenlerde servikal spandiloz olduğunu söylemektedir.

Uyuşma ve Karıncalanmayı nasıl önleriz?

– Uzun süre oturmamak, dayanmamak ve yatmamak gerekmekte. (Aynı pozisyonda)
– Düzgün oturup kalkın. Yani dik oturmak rahatlatır ve boyundaki baskıları yok eder.
– Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmalısınız. Sigara dolaşım sistemini engellemektedir.
– Bilgisayar başında çalışıp, sürekli aynı işi yapmak zorundaysanız ara vererek yapmaya özen gösterin

Son olarak bu durumlar soğuk hava, dolaşım sorunları, artrit ve şeker hastalarında daha çok görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 415 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com