Uyuz

Uyuz
Paylaş
 
loading...

Uyuz

Uyuz; hayvanlarda ve insanlarda görülebilen bir çeşit enfeksiyondur. Göz ile göremeyeceğimiz mikroskop altında görülebilen bir böcekciğin sebep olduğu rahatsızlıktır. Hayvanlarda görülen uyuz insanlara çok rahat bulaşmaz, örneğin köpeklerde görülen uyuz insanlara bulaşsa bile çok uzun yaşayamaz. İnsanda uyuz yapan böcek insana hastır ve sadece insanlarda görülür.

Özellikle çok rahatsızlık veren kaşıntılara neden olabilir. Uyuz enfeksiyonunun en bilinen belirtisi tüm vücutta kaşıntı yapmasıdır. Yüzün haricindedir. Bebeklerde yüzde de görülebilir, En çok cinsel bölge ve kıvrımlarda görülür özellikle akşamları kaşıntının şiddeti artar. Rahatsızlığın tedavisinde etkili olan bitkisel tedavi yöntemleri:

Uyuz Bitkisel Tedavi Yöntemleri

At kuyruğu ile uyuz tedavisi

At kuyruğu tıpkı çay gibi demlenerek günde 3 kez içilir.

Aynı safa ile uyuz tedavisi

Aynısafa taze şekilde elde edildikten sonra ezilir ve suyu çıkarılır çıkarılan su uyuzlu bölgeye sürülür.

Bakla ile uyuz tedavisi

Yaklaşık 1 litre suyun içerisine ince ince kıyılmış bir avuç kadar bakla atılıp kaynatılır elde edilen kaynamış su süzülüp uyuzlu bölgeye sürülür.

Biberiye ile uyuz tedavisi

Yaklaşık 1 litre suyun içerisine biberiye katılarak kaynatılır ardından elde edilen su uyuzlu bölgeye sürülür.

Ceviz ile uyuz tedavisi

Bir miktar ceviz yaprağı yaklaşık olarak 3 litre suyun içerisine konulur. Bu su bir gün bekletilir ertesi gün elde edilen bu su kızdırılır ve banyo suyuna katılır bu su ile banyo yapılır.

Ebegümeci ile uyuz tedavisi

Ebegümeci de tıpkı ceviz yaprağı işlemine uygun olarak kullanılır.

Kabak ile uyuz tedavisi

Yaklaşık olarak 1 litre sirkenin içerisine küçük parçalar hale getirilmiş 2 avuç kabak atılır 12 saat kadar beklendikten sonra süzülerek losyon elde edilir bu losyon uyuzlu bölgeye sürülür.

Muz ile uyuz tedavisi

Bir tane muz ile 1 çay bardağı limon suyu iyice karıştırılarak bir çeşit merhem elde edilir bu merhem uyuzlu bölgeye sürülür.

Oğul otu ile uyuz tedavisi

1 çay bardağı kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı oğul otu katılır ve demlenmesi için beklenir. Daha sonra bu su süzülerek günde 3 kez birer fincan içilir.

Sarımsak ile uyuz tedavisi

Sarımsak bir güzel ezilerek kaynatılır elde edilen su süzülüp uyuzlu bölgeye sürülür.

Bir önceki yazımız olan Sara (Epilepsi) Hastalığı ve Bitkisel Tedavisi başlıklı makalemizde Epilepsi hastalığı bitkisel tedavi, Şakayık bitkisinin faydaları ve Sara hastalığı bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 541 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Ulaş dedi ki:

    Uyuz olmamak lazım, ama olunca çareler tükenmiyor..

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com