Vücut kitle indeksi nasıl yapılır?

Vücut kitle indeksi
Paylaş
 
loading...

Boy ve Kilo İndeksleri

Vücut kitle indeksi boy kiloindeksi vekilo boy indeksi hesaplanarak insanın kilosunun ideal olup olmamasını gösteren bir parametredir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Yapılır?

Vücut kitle indeksi, kilonuzun boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu değerler kişinin vücut yapısına göre bazen değişiklik gösterebilmektedir.

İdeal Vücut İndeksi Kaç Olmalıdır?

İdeal vücut indeksinin erkeklerde 22, bayanlar da ise 21 olması kabul görülmüştür.

Vücut kitle indeksi nasıl yapılır

 

Vücut İndeksi Sonucu Nasıl Değerlendirilmektedir?

0-18,4 (Zayıf) = Boyunuza göre olmanız gerek kilonun çok daha altında olduğunuzu gösterir. Zayıflık bazı hastalıklara neden olan istenmeyen bir durumdur. Boyunuza uygun kiloya sahip olmak için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekmekte, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

18.5-24,9 (Normal) = Boyunuza göre ideal ağırlıkta olduğunuz anlamına gelmektedir. Düzenli fiziksel aktivite, yeterli ve düzenli beslenme ile kilonuzu korumanız gerekmektedir.

25.0-29,9 (Fazla kilolu) = Boyunuza göre kilonuzun fazla olduğunu göstermektedir. Bu durumda gerekli önlemler alınmalıdır. Gerekli Önlemler alınmadığı takdir de pek çok hastalık riskine neden olan obeziteye neden olur.

30-34,9 (I. Sınıf şişman) = Boyunuza göre kilonuzun olması gerek ideal kilodan fazla olduğu anlamına gelmektedir. Bir başka tabirle şişman olduğunuz anlamına gelmektedir. Şişmanlık kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini artırmaktadır. Sağlık kuruluşlarına başvurarak hekim ve diyetisyen kontrolünde zayıflayarak ideal kilonuza inmeniz gerekmektedir. Sağlığınız açısında bu yöntem çok yararlı olacaktır.

35-44,9 (II. Sınıf şişman) = Boyunuza göre kilonuzun olmanız gereken ideal kilodan oldukça fazla olduğunun göstergesidir. Diğer adıyla şişman olduğunuz anlamına gelmektedir. Şişman olmanız kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini iki kat daha hızlı oluşmasına neden olmaktadır. En yakın sağlık kuruluşuna başvurarak diyetisyen ve hekim kontrolünde zayıflamanız sağlığınız açısından yarar sağlayacaktır.

45.0 ve Üstü (III. Sınıf aşırı şişman) = Boyunuza göre olmanız gerek ideal kilodan oldukça fazla bir kiloya sahip olmanız kısaca şişman olduğunuzun göstergesidir. Kronik hastalıkların oluşma riski yüksek olup diyabet, kalp-damar hastalıkları ve hipertansiyon hastalığı kaçınılmaz olacaktır. Vücut yapınıza göre hekim ve diyetisyen eşliğinde diyet listesi hazırlanmalı ve kilo vermeniz gerekmektedir.

Çocuklarda Boy Kilo İndeksi

Çocuklarda Boy Kilo İndeksiYetişkinlerde olduğu gibi de çocuklarda boy kilo indeksi büyük önem taşımaktadır. Yetişkinlerin boy kilo indeksinin hesaplamasından farklı olarak çocuklarda boy kilo indeksi hesaplanmasında tablo kullanılmaktadır. Bu boy ve kilo tablosuna bakarak çocuğunuzun belirli ay ve yıllarda hangi kiloda olmasını gerektiğini öğrenebilirsiniz. Boy kilo tablosunu incelerken alt sınır ve üst sınıra dikkat etmeniz size ve çocuğunuza yarar sağlayacaktır. Ayrıca ilerleyen dönemler içinde, çocuğunuzun sağlığını etkileyecek unsurlardan koruyarak, sağlıklı gelişmesini ve ideal kiloya oluşarak bedensel rahatsızlıklara karşı önlem alınmasını sağlamış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 382 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com