Yağ Yakımına Yardımcı Besinler

Yağ Yakımına Yardımcı Besinler
Paylaş
 

Yağ Yakımına Yardımcı Besinler

Kış aylarında hareketin ve metabolizma hızının azalması ile beraber vücutta yağ birikimi daha fazla oluyor. Bunun neticesinde kişiler daha hızlı ve kolay şekilde kilo alıyor. Bazıları için bu belkide istediği bir şey ama çoğunluğa bakarsak ilkbaharın gelmesi ile beraber nasıl bu kilolardan kurtulacağım? Sorusunu duyacağız gibi görünüyor. Bu nedenle özellikle kış aylarında beslenmeye dikkat edilmesi yağ yakımını sağlayacak besin maddeleri tüketilmelidir. Peki hangi besinler yağ yaktırır? İsterseniz hemen sizlere kısa kısa bu besinlerden bazılarını açıklayalım.

Baharatlar

Baharatların yağ yaktırıcı özelliği yıllardır bilinmektedir. Vücut ısısını dolayısıyla metabolizma hızını artırır. Böylece yağ yakımına yardımcı olur. Yemeklerde baharat kullanmakta fayda vardır.

Soğan ve Sarımsak

Zaten Türk mutfağı için önemli olan soğan ve sarımsağı bu dönemlerde daha fazla tercih edebiliriz. Soğan ve sarımsak kortizon hormonunu dengelemeye yardımcı olur. Böylece hücrelerin yağ depolama özelliğini azaltır. Yağların vücuttan atılmasına da yardım eder. Belki kokusundan rahatsız olabilirsiniz ama hem yağlardan kurtulmak hemde sağlıklı bir yaşam için bu besinler önemlidir.

Yumurta

Özellikle protein ağırlıklı diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden olan yumurtanın tok tutucu özelliği hemen hemen herkes tarafından bilinir. Bunun yanında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Yapılan çalışmalar ve deneylerde bunu kanıtlanmıştır. Bunların yanında içerdiği vitaminler ve mineraller ile sağlıklı bir beslenme programı içinde önemli bir besin maddesidir.

Meyve ve Sebzeler

Sağlıklı bir beslenme isteyenler için mutlaka olmazsa olmazlardandır meyve ve sebzeler. Sebze olarak brokoli, karnabahar, lahana, maydanoz, ıspanak, pırasa öncelikli olarak sayılabilir. Meyvelerden ise portakal, mandalina, elma, erik, vişne, üzüm, yaban mersini gibi meyveler yağ yakımında önemlidir. Yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı oldukları gibi içerdikleri vitamin ve mineraller ile birçok hastalığa karşı koruyucu etkileri de vardır.

Süt ve Diğer Süt Ürünleri

Sağlıklı beslenmek isteyenler için süt, yoğurt, ayran, peynir… Kısaca tüm süt ürünleri önemlidir. Özellikle de bayanlar için bu önem daha fazladır. Bu nedenle düzenli olarak süt ve süt ürünlerini tüketmek gerekir. Ayrıca bu ürünler kilo vermeye ve vücuttaki fazla yağların yakılmasına da etkilidir.

Yeşil Çay

Zayıflama ile ilgili kısa bir araştırma yapan birisi bile yeşil çayı görmüştür. Yeşil çay birçok diyetisyen tarafından önerilen bir çaydır. Kilo vermeye olan katkısı tartışılmazdır. Doğru ve düzenli kullanıldığında yağ yakımına ve kilo vermeye olumlu katkıları vardır. Bunun yanında antioksidan özelliği de söz konusudur.

Lifli Besin Maddeleri

Bu besin maddeleri vücutta fazla yağ birikimini engelleyici özelliğe sahiptir. Bunun yanında sindirim sistemi özellikle de bağırsak sağlığı üzerine oldukça olumlu etkileri vardır. Sindirimin kolay ve daha sağlıklı yapılmasını sağlar. Kilo vermek isteyenler bu tarz ürünlere öğünlerinde biraz daha fazla yer vermelidir.

Bir önceki yazımız olan Düşük Kalorili Kahvaltı başlıklı makalemizde diyet kahvaltı önerileri, kahvaltı ürünleri kalori miktarı ve Kilo Aldırmayan kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 186 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com