Yeni Doğmuş Bebeklerde Yatak Tercihi

Yeni Doğmuş Bebeklerde Yatak Tercihi
Paylaş
 
loading...

Yeni Doğmuş Bebeklerde Yatak Tercihi

Sağlıklı bir bireyin, zihinsel ve fiziksel zindeliği, düzenli uyku bütünlüğüyle doğrudan alakalı bir konudur. Özellikle de bebeklerde, uyku düzeni ve bununla alakalı her konu bebeğin sağlıklı gelişimiyle yakından ilgilidir. Bu açıdan incelendiğinde, yeni doğmuş bir  bebeğin yattığı yatağın yeri ve yatakta kullanılan malzeme tercihine çok dikkat edilmelidir.

Yeni Doğan Bebeğin Yatağı Nasıl Olmalı?

Yeni doğmuş bebeklerde yatak tercihi; Yeni doğmuş bir bebek, sık sık beslenmek zorunda olması ve güvenliği açısından uyku süresini annenin yakınında geçirmelidir. Anne bebeğini yanında uyuturken çeşitli seçeneklerden birini tercih edebilir. Örneğin, yeni doğmuş bir bebek için sepet adı verilen ve her yere taşınabilen küçük yataklar tercihler arasında değerlendirilebilir. Diğer bir yöntem ise, bebek yatağıdır. Bebek yatakları ilk aylarda, yatak odasında ebeveynin yatağının yanına yerleştirilerek, anneye yakınlık sağlanır, yeterli büyüme gerçekleştiğinde ise yatak bebek odasına taşınır. Başlarda yatak bebeğinize göre çok büyük görünse bile, aylar ilerledikçe içerisini doldurmaya başlayacak, 1-2 yaşlarında daha büyük bir yatağa ihtiyaç duyulacaktır. Yeni doğmuş bir bebek için önerebileceğimiz son şık, kendi yatağınızdır. Bu yöntem, emziren anneler için büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra bebek ve baba arasında bir bağ kurulmasında da köprü oluşturacaktır. Fakat bunu yaparken, yatak örtülerinin çocuğunuzun yüzünü kapayacak şekilde olmamasına, alkollü veya ilaç almış olarak kendinden geçmiş şekilde olmamanıza dikkat göstermeniz gerekmektedir.

Bebeklere Sağlıklı bir Yatak Uyku İçin Öneriler

Bebeğin sağlıklı bir uyku uyuyabilmesi için, çarşaf ve battaniye tercihlerinin kotondan yana kullanılması, yatağının ise sert ve kolay dezenfekte edilebilecek şekilde seçilmesi gerekir. Uykuda güvenliğin sağlanabilmesi içinde, bebek uyku halindeyken yatağın içerisinde gereksiz yastık vb. aksesuar bulundurulmamasına özen göstermek icap etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 259 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com