Yenidünya Malta Eriği Faydaları

Yenidünya Malta Eriği kilo verdirir mi, Yenidünya Malta Eriği zayıflatır mı
Paylaş
 

Yenidünya Malta Eriği Faydaları

Malta eriği olarak da bilinen bitki, ülkemizde Güney Anadolu’dan Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar pek çok farklı bölgede yetiştirilmektedir. Anavatanı Çin olan meyve, gülgiller familyasına mensup olup meyvesi dışında yaprakları ve çiçekleri de kullanılabilen bir bitkidir. A vitamini bakımından oldukça zengin olan yenidünya yararları yüksek B ve C vitamini ile daha da artmaktadır. Sağlık açısından çok değerli besin öğeleri barındıran yenidünya, yaz aylarında bol miktarda tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelmektedir.

Yenidünya Malta Eriği Faydaları Nelerdir?

  • Lifli bir meyve olması nedeniyle sindirim sistemi sorunu çekenlerin bol bol tüketmesi gereken yenidünya, bağırsak faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Kabızlığı önleyici etkisi ile hemoroit hastalığı konusunda da yenidünya yararları ile etkilidir. Ülkemizde kullanımı pek bilinmese de yapraklarından da sindirim sisteminin düzenlenmesinde yararlanılmaktadır.
  • A, B ve C vitaminleri bakımından yüksek değerlere sahip olmasının yanında mineraller açısından da zengin olan meyvede yüksek miktarda potasyum, fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır. Günlük mineral ihtiyacının büyük bir kısmının karşılanması, yenidünyanın sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken meyvelerden biri olması için geçerli bir neden haline gelmektedir.
  • Yenidünyanın yapraklarının demlenmesiyle hazırlanan çay, ishal kesici özellik göstermektedir.
  • Kan şekerinin dengelenmesini sağlayan besin lifleri açısından zengin olan yenidünyanın bir başka etkisi de kan şekerinin düşüşüyle yaşanan aşırı açlık hissini önlemesidir. Ağırlıklarının birkaç katı su çekerek şişen lifler, tokluk hissini uzun süre korumakta yararlı olmaktadır. Bu özelliği ile bir porsiyon yenidünya yemek hem düşük kalorili hem de uzun süre tok tutan bir öğün olarak düşünülebilir.
  • Kompleks vitamin bileşenleri içeren yenidünya yararları arasında sayılabilecek bir başka etkisi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Yenidünya Malta Eriği Kilo Verdirir mi?

Diyet programlarına eklenmesi gereken bir meyve olan yenidünya, yüksek besin lifi içermesi nedeniyle kilo verme sürecine destek vermektedir.Yenidünya Malta Eriği kilo verdirir mi, Yenidünya Malta Eriği zayıflatır mı

Çiçeği, yaprağı ve meyvesiyle tam bir sağlık kaynağı olan yenidünya, yaz aylarının en değerli meyvelerinden biridir. Uzmanlar tarafından da mevsiminde bol bol tüketilmesi önerilen meyvenin çiçeği ve yaprakları kullanılarak hazırlanan çaylar da kilo kontrolünden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar pek çok sağlık sorununda yarar sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Soğan Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde Soğan hangi hastalığa iyi gelir, Soğan kaç kaloridir ve Soğan neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 454 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com