Yeşil Çay Zayıflatır mı?

yesilcay-ve-saglik
Paylaş
 

Vücudumuza türlü türlü yararı olan yeşil çay özellikle kilo vermek isteyen bireyler tarafından kullanılmaktadır. Yeşil çay siyah çayla aynı bitkiden elde edilmektedir. Farklı olmalarının sebebi ise farklı şekilde işlenmeleridir. Yeşil çay, diyete destek niteliğinde çoğu uzman tarafından önerilmektedir. Sadece kilo vermek isteyenlerin yanında dengeli beslenmeye özen gösteren bireylerinde yeşil çay içtiklerini görmekteyiz.

Sadece suyla saf olarak demleyeceğiniz yeşil çayda 0 kalori vardır. Bu özelliği sayesinde yeşil çayı günlük hayatınızda tükettiğiniz önemli içecekler arasına koyarsanız gün içerisinde alacağınız kalori miktarını en aza indirgeyerek kilo vermeye önemli bir adım atabilirsiniz.

Yeşil çay bünyesinde bulunan kafein sayesinde metabolizması yavaş çalışanlar için şifa niteliğindedir. Yeşil çay tüketen insanların bağırsaklarının daha sağlıklı çalıştığı ve tuvalet ihtiyaçlarını daha düzenli bir şekilde gördükleri görülmektedir. Yeşil çayın bu özelliği sayesinde daha hızlı kilo verebilirsiniz. Yeşil çay aynı zamanda içerisinde bulundurduğu kafein sayesinde vücudunuza enerji verip zinde olmanızı sağlar.

Yeşil çay çok önemli bir antioksidandır. Antioksidan özelliğini içeriğindeki polifenollerden alan yeşil çay vücudunuzdaki zararlı toksinleri atarak daha sağlıklı bir kilo verme süreci yaşamanıza yardımcı olur. Yeşil çayın içinde bulunan polifenol aynı zamanda daha hızlı yağ yakımını sağlamaktadır. Yeşil çay bu özelliği sayesinde diyet yapanlar için bulunmaz bir nimettir. Böylece diyet listenizde yağlı yiyeceklere az da olsa yer açabileceksiniz.

Yeşil çay bağırsaklarda salgılanmasına yardımcı olduğu hormonlar sayesinde tokluk hissi verecektir. Bu sayede midenize sadece gerekli olan yiyeceklerle doldurabilirsiniz.

Kilo verirken yaptığınız spor sırasında kalp ritminizi korumanız gerekmektedir. Bu noktada devreye yeşil çay giriyor. Çünkü yeşil çay kalp ritminizi önemli bir oranda dengede tutmanızı sağlar. Bu sayede daha sağlıklı bir şekilde spor yapabilirsiniz.

Bunların yanında yeşil çayı tüketmemeniz gereken durumlar vardır. Yeşil çay bünyesinde kafein içerir bu yüzden hamilelere önerilmemektedir aynı zamanda fazla miktarda yeşil çay tüketirseniz çarpıntıya ve uykusuzluğa sebep olabilir.

Sonuç olarak yeşil çay kilo vermenize önemli oranda katkıda bulanan bir içecektir. Ancak tek başına yeterli değildir. Yeşil çayı uyguladığınız diyeti destekler nitelikte tüketmeniz sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Pul Biberin Faydaları ve Zararları başlıklı makalemizde pul biber, pul biber diyeti ve pul biber kalori hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 447 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] olarak zayıflamak için kullanılan içecekleri belirtelim, daha sonra diğer konulara geçelim. Yeşil çayında zayıflama üzerine olan etkilerini duymuşuzdur. Yağ yakımına yardımcı olan yeşil çay, […]

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com