Yüksek Gelen Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Yüksek Gelen Su Faturasını Düşürmenin Yolları
Paylaş
 

Yüksek Gelen Su Faturasını Düşürmenin Yolları

Banyo ve Tuvalette gün içerisinde tüketilen su miktarı evde toplam tüketilen su miktarının ortalama olarak %70 ini oluşturmaktadır. Su faturası yüksek gelenler için faturayı düşürmek adına Banyı ve Tuvalette yapılacak tasarruf yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

Evde Su Tasarruf Yöntemleri

  • Tuvalet rezervuarlarında meydana gelen ve bizim pek umursamadığımız su sızıntılarının günlük toplam litresi 650 ile 750 arasında değişmektedir. İlk olarak tam kapanmamış muslukların tamamen kapatılmasına özen gösterilmelidir.
  • Klasik duş başlıkları dakikada ortalama olarak 18-25 litre, düşük akımlı aeratörlü duş başlıkları ise dakikada 8-12 litre su tüketimi yapmaktadır. Bir duş alımı ortalama 5-7 dakika sürdüğünü varsayaraksak yaklaşık olarak 100-120 litre su tüketimi yapmak yerine 45-55 lite su ile de aynı işlem yapılabilir. Bu hesaba göre 4 kişilik bir aile günde 3 defa duş yapmış olsa yılda 50-55ton su tasarrufu yapmış olacaktır.
  • Diş fırçalama esnasında kullanılmadığı halde açık bırakılan suda gereksiz tüketime neden olmaktadır. Bu dikkatsizlik sonucu her diş fırçalama sırasında ortalama olarak 15-20 litre su israf edilmiş olur. Günde iki defa diş fırçalanırsa bu yılda 11.000 litre su eder ve 11.000 litre su tüketimini engellemiş olursunuz.
  • Diş fırçalarken, Traş olurken ve yüz sabunlarken musluğun sürekli açık durması yerine kapalı tutup gerekli olduğunda açarsak günde 15 ile 35 litre arasında bir su tasarrufu sağlamış oluruz.
  • Banyonuzda ayarlanabilir debili aeratörlü duş başlığı kullanmaya özen göstermeniz tasarruf açısından çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Ayakkabınız Boya Tutmuyor mu? başlıklı makalemizde Ayakkabım boya tutmuyor, Ayakkabım boyanmıyor ve Boya tutmayan ayakkabılar hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 578 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Zenan Ala dedi ki:

    suyu boşa akıtma al sana tasarruf işte

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com