Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kisti Çeşitleri, Yumurtalık Kistleri, Yumurtalık Kistleri belirtileri, Yumurtalık Kistleri tedavi, Yumurtalık Kistlerinin Oluşum Sebepleri
Paylaş
 
loading...

Yumurtalık Kistleri

Kadın hastalıkları arasında yer alan yumurtalık kistleri, her kadının yaşamının her alanında karşısına çıkabilen bir sağlık sorunudur. Over kistleri hep aynı nitelikte değillerdir. Halk arasında korkulan bir sağlık problemi olarak görülse de genellikle bulgu vermez ve tedavi gerektirmemektedir. Yumurtalık kistleri genellikle masum bir yapıya sahiptir.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık kistleri, kist etrafı kist duvarı adı verilen, etrafındaki dokulardan farklı bir doku ile çevrili yapıya verilen isimdir. İçerisi sıvı dolu kitlelerdir. Vücutta bulunan hemen tüm dokularda kist meydana gelebilmektedir. Yumurtalık dışındaki dokularda meydana gelen kistler, daha çabuk ve kısa sürede belirti vermektedir.

Yumurtalık kistleri yapılarına göre tümölar veya fonksiyonel olmak üzere iki grupta incelenmektedir.

Yumurtalık Kistlerinin Oluşum Sebepleri

Hormonal düzensizlikler yumurtalık kistleri oluşum sebepleri arasında en sık neden olan etkendir. Kadınların her adet döneminde overler içerisinde yumurta hücresini taşıyan ve boyutları üç santimetreye kadar ulaşabilen folekül adı verilen kistler oluşmaktadır. Çatması sonucunda yumurta açığa çıkmaktadır.

Eğer bu dönemde kadın hamile kalmaz ise yumurtlama dönemi adı verilen bu dönemden yaklaşık 14 gün sonra adet görmektedir. Hormonal düzensizliklerde bu yumurtalar çatlamaz, sabit kalır veya büyümeye devam etmektedir.

Yumurtalık Kistleri Belirtileri

Yumurtalık Kisti Çeşitleri, Yumurtalık Kistleri, Yumurtalık Kistleri belirtileri, Yumurtalık Kistleri tedavi, Yumurtalık Kistlerinin Oluşum SebepleriOver kisti adet gören kadınlarda görülmektedir. Adet dönemi başlamayan genç kızlarda veya menopoz döneminde olan kadınlarda görülmemektedir. Ailesinde rahim kanseri vakaları bulunan kadınlar veya yumurtalık kanseri vakaları bulunan kadınlar riskli grupta yer almaktadır.

Karın ağrısı, karında şişkinlik, adet düzensizliği, sindirim sisteminde bozukluk, idrar yolu şikayetleri gibi durumlarda yumurtalık kistlerinden şüphe edilmektedir.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri

İnklüzyon kisti

sıklıkla rahim ameliyatı esnasında rastlanmakta ve fonksiyonel olmayan bir kisttir. Mikroskobik boyutta olan bu kist türü, ultrasonda fark edilmemekte ve hiçbir belirti vermemektedir. Follikül kisti, genç yaştaki kadınlarda sık görülen bir kisttir. Gelişen yumurta hücresinin çatlamaması veya büyümeye devam etmesi durumunda oluşan bir kist türüdür. Genellikle 3 cm boyutlarında olan bu kistler nadir olarak 4 cm büyüklüğünü aşmaktadır. Berrak sıvı içeren follikül kistleri, gergin bir yapıya sahiptir.

Korpus Luteum Kisti

korpus luteum her yumurtlama sonrasında oluşan bir yapıdır. Bu yapı aslında hamilelik durumunda düşük olmadan gebeliğin rahme yerleşmesini sağlayan bir göreve sahiptir. Bu doku içerisinde su birikmesi korpus luteum kisti oluşmaktadır. Hormon salgılamasına neden olduğu için adet gecikmesine yol açmaktadır. Kist içinde kanama oluşması kasıklarda ağrı hissettirmektedir. Bazen patlayarak karın içinde kanamaya yol açar ve bu durum dış gebelik ile karıştırılabilmektedir.

Teka Lutein kisti

çift taraflı görülen bu kist, 20 cm büyüklüğe kadar büyüyebilmektedir. Kısırlık tedavisi gören kişilerde görülen kist çeşidi, aşırı hormon salgılamasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Tedavide yatak istirahatı ve doktor takibi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 346 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com