Zayıflama Haplarının Zararları

Zayıflama Haplarının Zararları
Paylaş
 

Zayıflama Haplarının Zararları

Zayıflama Haplarının Zararları . Kısa sürede kilo vermek için özel olarak hazırlandıkları öne sürülen ve iştah kapatıp zayıflatmaya yarayan ilaçlara zayıflama hapı adı verilir. Bu haplar, kullanım için uygun olmadıkları halde özellikle gençler arasında sıklıkla kullanılır ve zaman zaman yan etkilerinden dolayı ciddi sonuçlara neden olur. Yaşanan bazı ölüm olaylarından sonra ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından çoğu zayıflama ilacının satışı yasaklanmıştır.

Zayıflama Hapları Nasıl Kullanılmalı?

Zayıflama hapları, diyet yapmadan, fazla yorulmadan kısa sürede kilo vermek isteyenler için iyi bir alternatif olarak görünebilir. Ancak kişide var olan bazı hastalıklar ile birlikte bu tür ilaçların kullanımı son derece zararlı olabilir. Bu nedenle çok ihtiyaç duyulmadıkça kullanılmamalı, kullanılsa bile mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır. Ülkemizde az sayıda da olsa Sağlık Bakanlığı onaylı zayıflama ilaçlarının reçeteli satışları söz konusudur.

Zayıflama Hapları Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Oluyor?

Zayıflama haplarının zararları arasında ilk sırada kalp ve damar hastalıklarına neden olması geliyor. İçeriklerinde yer alan bazı maddelerin mide ya da bağırsaklara da zarar verdiği bilinen bu haplar, uzun süre kullanıldığında bireylerin sağlık durumlarının bozulmasına neden oluyor. Ani zayıflama nedeni ile kişide yoğun halsizlik ve tansiyon sorunlarına da neden olabilen bu ilaçların mutlaka doktor kontrolünde ve kullanan kişinin de dikkatli bir şekilde kullanması gerekiyor. Doktorun sizi uyardığı ya da ilaçların üzerinde yazan yan etkilerin kişide görüldüğü an doktoruna başvurup tedavi edilmesi gerekir.

Zayıflama Haplarını Kimler Kullanmamalı?

Bazı zayıflama hapları, kronik hastalıkların tetiklenmesine neden olur. Bu nedenle tansiyon, kalp-damar hastalığı, kanser gibi sürekli tedavi gerektiren hastalığı olan kişilerin bu tür ilaçları kullanmamaları gerekir. Bunun yanı sıra düzenli ilaç kullanan kişilerin de doktora danışmadan kesinlikle bu ilaçlardan kullanmamaları gerekir. Zayıflama ilaçları hamilelik döneminde de hiç bir şekilde kullanılmaması gereken emzirme döneminde ise çok gerekmedikçe ve doktor onay vermeden kullanılmaması gereken bir ilaçlardandır.

Diyetisyenler Ve Uzmanların Zayıflama Hapları İle İlgili Görüşleri

Diyetisyenler ve kilo verme uzmanları, bu zararlı ilaçların yerine kişinin sağlıklı beslenerek, gün içerisinde belirli sürelerde hareket ederek daha sağlıklı bir şekilde kilo vermelerini tavsiye ediyor. Siz de eğer kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, zararlı zayıflama ürünleri yerine daha doğal ve etkili yöntemler deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Yaşam başlıklı makalemizde dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam ilişkisi, dengeli beslenme nasıl olamalı ve sağlıklı yaşamda beslenme nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 173 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com