Zayıflamak İçin Ara Öğünlerde Ne Yenmelidir?

Zayıflamak İçin Ara Öğünlerde Ne Yenmelidir
Paylaş
 

Zayıflamak İçin Ara Öğünlerde Ne Yenmelidir?

Zayıflamak isteyenler için ana öğünler kadar ara öğünlerde oldukça önemlidir. Ara öğünlerde tüketeceğiniz gıdalar kilo verme sürenizi ve hızınızı direk olarak etkileyecektir. Ara öğünlerde doğru gıda seçimi rahat kilo vermenizi sağlayacak; tam tersi yanlış gıda seçimi kilo vermenize engel teşkil edecektir. Bu nedenle diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler ara öğünlere mutlaka ama mutlaka dikkat etmelidir.

Ara Öğünde Beslenme Önerileri

Ara öğünlerde ilk olarak yağlı ve şekerli olan yiyecekler uzak durmalıyız. Bunlar hem kilo vermenizi engelleyecek hemde sağlık açısından risk oluşturacaktır. Özellikle yüksek şekerli gıdaları tüketmek ani olarak kan şekerinde yükselmelere neden olur. Kan şekerindeki bu dalgalanmalar hem sağlık açısından risklidir hem de kilo vermenizi engeller.

Ara Öğünde Faydalı Besinler

Ara öğünleri ana yemeklerden 2-3 saat sonrasına planlamalısınız. Ara öğünlerde özellikle lifli gıdalar ile beslenmek faydalı olacaktır. Sağlık açısından doğru tüketildiğinde oldukça yararlı olan bu gıdalar aynı zamanda sizlere uzun süre tokluk hissi de verecektir. Meyve ve sebzeler, tam tahıl ürünleri özellikle tercih sebebi olmalıdır. Bunun yanında ara öğünler için yoğurtta en iyi besinlerin arasındadır.

Ara öğünler için örnek gıdalar vermek gerekirse;

Ara Öğün İçin Gıda Listesi

-1 kase yoğurt ve 10-15 adet kadar yaban mersini
-Yarım simit ve peynir
-3, 4 adet kuru kayısı ile 1, 2 adet ceviz
-4, 5 adet kuru erik ile 8, 10 adet badem
-Kepek ekmekten yapılmış light kaşarlı tost ve domates
-2 adet grisini, 1 su bardağı ayran
-Yağsız salata, 1 dilim az yağlı beyaz peynir ve 1 dilim kepek ekmek
-1 adet taze meyve, 1 bardak az yağlı süt

Bunlar sizler için verebileceğimiz bazı öneriler arasında yer almaktadır. Tabi ki bunu çeşitlendirmek mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Elma Sirkesinin Zayıflamaya Etkisi başlıklı makalemizde elma sirkesi ile zayıflama, elma sirkesinin faydaları ve elma sirkesiyle kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 159 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com