Zayıflamak İçin Neler Yenir?

Paylaş
 

 

Vücudun kötü görünmesine neden olan fazla kilolar genellikle vücudun bazı bölgelerinde toplanan orantısız yağlardan meydana gelmektedir. Bu durumu aşabilmek için beslenme düzeni önemlidir zayıflamak için önemli olan nokta doğru diyet yöntemleri uygulanarak vücuda alınacak kilonun sporla beraber vücuda orantılı bir şekilde yayılmasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için diyet listesinde belirli oranlarda karbonhidrata, proteine ve minerallere ihtiyaç vardır. Hızlı zayıflamak istiyorum diye düzensiz beslenme veya hiç yememe gibi yanlışlar yapılmamalıdır. Çünkü düzensiz beslenme, düzensiz uyku ve vücudun günlük olarak ihtiyacı olan protein, mineral ve karbonhidratların alınmaması büyük sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Yani kaş yapayım derken göz çıkarmaya hiç gerek yok. Eğer sağlıksız beslenilerek veya hiç beslenmeyerek kilo verilmek isteniyorsa bunu hiç yapmamak kilolu kalmak daha iyi olacaktır. Düzensiz kilo vermek hep yağları eritir diye birşeyde yok, düzensiz olarak yapılan diyetlerde genellikle vücuttaki kas kütlesi erir ve bu durum sıkıntılara yol açabilir.

Zayıflamak için neler yenmelidir?

Yağ yakılmasının hızlandırılması için zayıflama döneminde önemli olan doğru yüzdelerle karbonhidrat, protein tüketilmesidir. Bu dönemde et, balık ve tavuk tüketiminin artırılması gerekmektedir çünkü hayvansal protein olarak adlandırılan protein çeşiti yağ yakımını hızlandırır.

Şimdi sizlere küçük bir diyet programı sunalım;

1 dilim esmer ekmek yanında az yağlı peynir, 4-5 zeytin, domates, salatalık, sivri biber, bol maydanoz…

Neden maydonoz dedik hemen onu açıklayalım.

Maydonozun yapısı gereği vücutta bulunan fazla suyun atılmasına yardımcı oluyor ve zayıflamaya etkisi oldukça önemli oluyor. (Ek Bilgi: Menapoz döneminde kadınların bol bol tüketmesi gereken bir besindir maydonoz bunuda bir sonraki yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.)

Hızlı kilo vermek amacında olduğumuzdan dolayı ara öğün olarak sadece kiraz tüketiyoruz. Yaz mevsiminde taze kirazlardan 20 kadar kiraz yiylebilir ara öğün olarak. Buna ek olarak vücuttaki fazla suyu atmaya yardımcı olan kiraz sapı kaynatılarak suyuda içilebilir.

Öğlen yemeğinde az yağlı sebze yemeği bir porsiyon olarak tüketilebilir. Bunun yanında ekmek tüketimini önermiyoruz fakat ben ekmeksiz doyamam diyorsanız benim gibi bir dilim esmer ekmek tüketebilirsiniz, bunu da zamanla azaltabilirsiniz. Çünkü bizim bu diyet programındaki amacımız hızlı zayıflamak bunu unutmayalım 🙂

Akşam yemeği menüsü olarak yine sebze yemeği veya yağsız pişirilmiş et tüketebilirsiniz, et yemeği hergün periyodik olarak balık, tavuk olarak dönüşümlü hazırlanabilir. Et yemek istemeyen okuyucularımız içinde küçük bir öneri verecek olursak et yerine mantar tüketebilirsiniz. Tam olarak etin yerini karşılamasa da bir miktar destek olabilir.

et alternatifi mantar

Hızlı Zayıflamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Akşam yemeğini 18:00 dan sonraya bırakmamalısınız.
  • Akşam yemeğinden sonra tüketmeniz gereken sadece çiğ sebzeler olmalıdır. (Az miktarda)
  • Ekmek sadece kahvaltıda 1 dilim tüketilmelidir, diğer öğünlerde ekmek yok fakat ekmeksiz doymam diyenler pilav ve makarnayı öğünden kaldırarak onun yerine bir dilim ekmek tüketebilir.

hizli-zayiflama

Bu yazımızı burada noktalıyoruz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz merak ettikleriniz veya danışmak istediğiniz konular hakkında alta yorum olarak sorabilirsiniz veya bize sosyal medyadan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tuzsuz Yemek Zayıflatır Mı? başlıklı makalemizde tuzsuz yemek kilo verdirir mi, tuzsuz yemek yemenin faydaları ve tuzsuz yemek zayıflatırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 560 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] ise haftada 5 gün uygulanabilir. İstediğiniz günlerde bu diyet programlarını uygulayarak zayıflamak için adım atabilirsiniz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan hemen diyet programımıza geçelim ve diyet […]

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com