Zencefilin Faydaları

Zencefil nelere faydalıdır, Zencefil neye iyi gelir, Zencefilin faydası, Zencefilin faydaları, zencefil vitaminleri
Paylaş
 

Zencefil Faydaları

Kakule, Zerdeçal ve havlıcan ile aynı soydan gelen zencefil, birçok mutfak kültüründe de yer alan özel bir bitkidir. Asya, Arap ve Hint yemek kültüründe sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Çin’de farklı sağlık sorunlarının bitkisel tedavisi yapılırken de etkin şekilde zencefile rastlanmaktadır.

Zencefil Vitaminleri

100 gram zencefil (taze) içerisinde C, E, B6 vitaminleri, nisain, folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum, karbonhidrat, protein besin lifleri bulunur.

Özel bir kök bitkisi olan Zencefil sarı renkli, taze ya da kuru tüketilebilen özel tat ve kokuya sahip bir bitkidir.

Özellikle mide bulantısı başta olmak üzere birçok rahatsızlıkta doğal bir şifa kaynağıdır.

Hamilelikte Zencefil Kullanımı

Zencefil faydalı bir bitkidir. Özellikle çayı hamile bayanların sabah yaşadıkları bulantı durumlarında oldukça etkilidir. Ve içilen zencefil çayı hemen bulantıyı keser. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda zencefilin mide bulantısını azalttığını ve geçirdiğini doğrular şekilde neticeler vermektedir.

Zencefil Hangi Rahatsızlıklarda Faydalıdır?

Öncelikle sindirim sorunlarında, mide bulantısında, mide arılarında, hazımsızlık durumlarına zencefil oldukça etkili bir bitkidir. Ayrıca artrit, kolik, ishal ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin en büyük destekleyicisi olarak kullanılmaktadır.

Son dönemde içeriğinde ki bazı maddelerin daha iyi şekilde belirlenmesi ile güzellik uzmanlarının da sıklıkla kullandığı bir üründür. Özellikle sabun, cilt bakım kremleri gibi ürünlerin içeriğine eklenmektedir.

Bunun yanı sıra ciddi bir iltihap önleyici olarak içeriğinde bulunan ginderol maddesinden yararlanılmaktadır. Ayrıca yaşlılıktan oluşan eklem, diz ve diğer ağrıların giderilmesinde de yardımcı olmaktadır.

Kolon kanserinde düzenli kullanımda zencefilin bu kanserin yol açtığı hücre büyümesini önlediği tıbbende açıklanmıştır. Elbette ki bu konu halen araştırmaların devam ettiği bir konudur. İlerleyen zaman içinde çok daha iyi ve kullanım şekli ile ilgili farklı bilgiler de paylaşılacaktır. Aynı şekilde zencefilin içinde bulunan gingerol maddesinin kanserli yumurtalık hücrelerinde etkili olduğu ve büyümenin durduğu kesindir.

Araç tutmalarında, uçak veya gemilerde oluşan bulantılı durumlarda da zencefil olumlu sonuç vermektedir. Zencefil tozunun yolculuklardan önce alınması sayesinde taşıt tutmasına karşı ciddi bir önleyici olduğu da yapılan testlerde belirlenmiştir.

Bağışıklık sistemi üzerinde ciddi olumlu etkileri olan zencefil, bedenin ısısını da yükselttiği için virüslerin bedenden hızlı şekilde atılmasını sağlar. Bu şekilde grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda ciddi bir iyileşme görülür.

Astım hastalığında da bedenin güçlenmesine, alerjik durumlar ile daha etkin şekilde savaşabilecek duruma gelmesi nedeni ile etkili olduğu saptanmıştır. Zencefilin içinde bulunan 6- shogaol adlı madenin, astım ilaçlarında yaygın olarak kullanılan isoproterenol ile aynı etkiye sahip olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Ancak bu ve benzeri türevler barındıran zencefilin astım hastalığında ne şekilde kullanılacağını henüz belirleyemediği için, bu tip bir durumda doktorunuz ile görüşmeniz en sağlıklı yol olacaktır.

Zencefil nelere faydalıdır, Zencefil neye iyi gelir, Zencefilin faydası, Zencefilin faydaları, zencefil vitaminleriDiyabet hastalarının da dostu olan zencefil, diyabeti önleyen, tedavi eden, ensülin, üretimi ve kullanımında olumlu bir etkisi olduğu araştırmalarda belirlenmişti. 30 gün süre ile günlük 3 gram zencefil tozunun tüketilmesi şeker hastalarının, kan şekerlerinde, trigliserid seviyelerinde, toplam kolesterol ve LDL kolesterolün düşüşünün tespit edildiği açıklanmıştır.

Kadınlarda ise zencefil, adet ağrılarında oldukça etkili bir maddedir. Bu gibi sorunları olan kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada adet gününden 3 gün önce alınan toz zencefilin ağrıları %83 oranında azalttığı belirlenmiştir.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Boğaz ağrılarında ise oldukça etkili olan zencefilin kullanımı; 1 bardak suyun kaynatıldıktan sonra içine 2-3 dilim taze zencefilden ilave edilerek, 6 ile 7 dakika demlenmesi şeklinde elde edilen yarışımın kullanılması ile oldukça iyi sonuçlar alınacaktır. İçerisine 1 çubuk tarçın ve 1 çay kaşığı kadar bal koyularak etkisi ve lezzeti de arttırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 466 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com