Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları
Paylaş
 
loading...

Zeytinyağının Faydaları

Günümüzden 5000 yıl kadar önce keşfedilen zeytinyağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olduğu belirtilmekte. Öncelikle Mısır’lılar tarafından kozmetik dalında kullanılan zeytinyağının cilt sağlığına da çok iyi geldiği o tarihlerden beri iyi bilinmektedir. E ve K vitaminlerince zenginliğiyle bilinen zeytinyağının saç, cilt, tırnak bakımına çok iyi geldiği gibi bu konuda hem besleyici hem de yenileyici özelliğe sahip olduğu sıklıkla vurgulanmaktadır. Sindirim sistemi konusunda da büyük faydaları olan zeytinyağını günlük olarak belirli miktarlarda tüketmek çok faydalıdır.

Doğada  zeytinden elde edilerek doğal hali bozulmamış işlenmemiş olan zeytinyağı insan cildine çok uyumlu olduğundan cilt bakımına birebir onarımlar yaratır. Örneğin cilt kuruluğundan şikayetçi olanların her türlü derdine birebir olan zeytinyağı, hücreleri nemlendirerek hücrelerin onarımına yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Örneğin bu konuda  iksir olarak kullanabileceğiniz bir karışımda zeytinyağı ve avokado karışımı olabilir. Aynı şekilde teninizin her daim yumuşak ve diri olmasını istiyorsanız da zeytinyağlı sabunlardan faydalanabilirsiniz.

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları

Yine düzenli olarak zeytinyağı tüketen kişilerin stresten kurtulduğu ve sağlıklı bir ruh haline sahip oldukları da belirtilmekte. Zeytinyağının yağ asitleri mineral zenginliği açısından kemik kırılganlıklarına ve kireçlenmelere de son derece iyi geldiği zeytinyağının  faydaları konusunda kanıtlanmış bilimsel gerçekler arasındadır. Aynı zamanda alseimer ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelen zeytinyağı antioksidan özelliği sayesinde zehirli madde olan toksinlerin merkezi olarak bilinen karaciğeri de temizler ve toksinlerden arındırır.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Faydaları başlıklı makalemizde antep fıstığı besin değeri, Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir ve antep fıstığı nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 315 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com